Depresyonda Mıyız? (Basındaki Haberlerimiz)

Bu yazımızda geçmişte yaptığımız bir araştırmanın haber metnini yeniden paylaşıyoruz. Geçmişten bugüne olan değişimleri görmenin ilgini çekeceğini düşünüyoruz. Yazının altına yorumlarını bekliyoruz.

Sosyal ilişkilerin yoğun olduğu toplumda, kendini insanlarla etkileşimde ne kadar rahat hissediyorsun? Toplumdaki sosyal korkulara ilişkin yaptığımız kamuoyu araştırmasının sonuçları için, aşağıdaki yazımızı okuyabilirsin.

Bu araştırma benderimki.com sitesinde Türkiye genelinde 3000 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi. Aralık 2010’da yapılan araştırmanın sonuçlarını aşağıda görebilirsin. Günümüz modern toplumunun karşılaştığı en yaygın sorunlardan biri olan depresyonun, Türkiye’deki durumunu araştırma sonuçları ile belirledik.

Araştırmamızın sonuçları aşağıdaki medya kuruluşlarında yayınlandı.

 

Haberleri görüntülemek için aşağıdaki logolara tıklayabilirsin.

  Gazete’de Ben derim ki…

 
 

İnternet’te Ben derim ki…


Site link

Site link

Site link

Site link

Site link

Site link
Site link
Site link

Dergi’de Ben derim ki…


Pdf

Dünya Sağlık Örgütü’ne (www.who.int) göre depresyon günümüzün en yaygın sağlık sorunlarından birisi. Seçilen herhangi bir zamanda topluma bakıldığında, nüfusun %5 ile %10 arasında depresyonda olan ve bir uzman tarafından tedaviye ihtiyacı olan kişilerden oluştuğu belirtiliyor. Ayrıca her beş kişiden birinin hayatı boyunca depresyona yakalanma riski olduğu bilinmektedir.

Depresyonun en önemli belirtileri arasında sürekli olarak gözlenen üzüntü, ilgisizlik, uyku ve iştah sorunu, bitkinlik, fiziksel aktivitelerde normal dışı değişim, özgüven eksikliği, konsantrasyon zorluğu ve yaşama sevincinin olmaması gelmektedir. Bu maddelerden en az 5’inin gözlenmesi, kesin olmamakla birlikte kişinin depresyonda olabileceğini göstermektedir. Böyle bir durumda bu alandaki sağlık uzmanları ile görüşmek ve tanı koyulmasını sağlamak önem taşımaktadır.

Rakamlarla Türkiye’de Depresyon

Araştırmaya katılan her 10 kişiden 3’ünün kendini sürekli olarak üzüntülü ve umutsuz hissettiği, daha önceleri zevk alarak yaptığı aktivitelerden artık hoşlanmadığı ve çevresindeki olaylara ilgisiz kaldığı görülmüştür. Katılımcılar yine aynı oranda, fiziksel herhangi bir sıkıntısı olmamasına rağmen hareketlerinde aşırı bir yavaşlama olduğunu veya tam tersine içindeki rahatsızlıktan dolayı aşırı hareket etmeye başladığını, kendisine olan değer ve güvenin azalarak sürekli kendini eleştirmeye ve suçlamaya başladığını, dikkatini toplama ve yeni bir şeyler öğrenmenin zorlaştığını, hatta günlük kararlar vermekte bile zorlandığını belirtmişlerdir.

Katılımcılar arasında en yoğun olarak belirtilen sorunlardan birisi uykuya ilişkin olmuştur. Yaklaşık her iki kişiden biri uykuya dalma, uyanamama veya çok erken uyanma gibi çeşitli uyku sorunları yaşamaktadır. Yine her iki kişiden biri, fiziksel olarak ağır bir iş yapmasa dahi kendini sürekli yorgun ve halsiz hissetmektedir.

Ayrıca her 5 kişiden 1’i, iştah ve kilo konularında sorun yaşamaktadır. Daha da önemlisi her 5 katılımcıdan 1’i, yaşama sevincinin ve hayata bağlılığının olmadığı cevabını vermiştir.

Verilen tüm cevaplar genel olarak incelendiğinde, katılımcıların %28’inin depresyonda olma ihtimali görülmektedir. Bu oran, Dünya Sağlık Örgütü’nün verdiği genel rakamlara göre oldukça yüksektir.

Araştırma sonuçlarına dayanarak depresyon belirtilerinin farklı özelliklere göre nasıl değiştiğine baktığımızda ise, kadınlarda erkeklere göre ve bekarlarda evlilere göre biraz daha fazla olduğu görülmüştür. Üst yaş grubundan genç yaş grubuna ve üst gelir düzeyinden alt gelir düzeyine doğru gidildikçe, depresyon ihtimalinin yükseldiği araştırma sonuçlarında ortaya çıkmıştır. Ayrıca kişilerin eğitim düzeyi azaldıkça depresyon belirtilerinin arttığı çıkan diğer sonuçlar arasındadır.

Bizi daha yakından takip etmek için:

Depresyonda Mıyız? (Basındaki Haberlerimiz)” için 2 yorum

  1. Insanlar yasadikkari yuzunden depresyona girerler. Goruldugu gibi drpresyona giren kadinlar erkeklerden cok; yst yas duzeyinekiler genclerden fazla; ust gelir duzeyindekiler alt geliri olanlardan fazla daha kotu durumdalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir