Zamlar Sigara İçmeyi Azaltmıyor!

Ne kadar zararlı olduğunu bilse de çevremizde hala sigara içerek hem kendisine hem de etrafındakilere zarar veren çok sayıda insan var. Sigara, sadece bedenimizi ve havamızı zehirlemiyor, her yıl etrafa atılan milyonlarca sigara izmariti çevremizi de kirletiyor.

6 Mayıs – 12 Mayıs 2019 tarihleri arasında Türkiye geneli, 15 yaş ve üzeri, 2000 kişinin katıldığı araştırmamızda üyelerimize sigaraya bakış açılarını sorduk. Bu yazımızda da sonuçları sizinle paylaşmak istedik.

 

Zamların sigara tüketimini azaltma oranı %30’un altında!

Ocak 2018’de tüm sigaralara gelen 2 liralık zam ile birlikte en pahalı sigara 13,50 TL olmuştu. 6 Nisan 2019 tarihinde bazı sigaralara gelen zam ile birlikte en pahalı sigara 15,50 TL oldu ve yaklaşık bir ay sonra diğer tüm sigaralara da 2 lira zam yapıldı. Katılımcıların %71’i sigara zamlarının sigara tüketimi üzerinde etkili olmadığına hemfikir. Yani, sigaraya ne kadar zam yapılırsa yapılsın bu durum sigara içenlerin önemli bir kısmı için caydırıcı olmuyor. Sizin de bu konudaki yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Kapalı alanlarda sigara içilmesi yasağına uyulmuyor!

Özellikle sigara içmeyenleri çok rahatsız eden durumlardan birisi ise oturduğumuz kafelerde, restoranlarda ve park gibi açık alanlardaki duman. Bunlardan kat ve kat kötü olan ise kapalı alanlarda sigara içilmesi ve boğucu dumana maruz kalınması. Bu nedenle anketimizde bir de “Kapalı alanlarda sigara içilmemesi ile ilgili kanuna ne kadar uyuluyor?” diye sorduk.

Aslında çoğumuzun da gördüğü gibi bazı mekanlar sıkı sıkıya kapalı alan yasağına uyarken diğerleri bu konuda biraz daha esnek davranıyor. Bazı yerlerse bu yasakla ilgili en ufak bir adım atmıyor. Belki de bu konuda daha sık denetimlerin yapılması hem yasağa uyulmasını hem de sigara içilmesinin azalmasını sağlayabilir.

 

Sigarayı bırakmak çok zor gibi görünebilir. Fakat nasıl yapacağını bilirsen hiçbir şey zor değildir. Bu konu ile ilgili doğru araştırmayı ve desteği bulabilirsen sen de başarabilirsin. Sigarayı bırakmak istiyorsan aşağıdaki aşamaları deneyerek bu konuda ilk adımını atabilirsin.

  1. Öncelikle Sağlık Bakanlığının sigarayı bırakma ile ilgili sitesinde bulunan Bırakmaya hazır mıyım?“(tıkla) testini yaparak bu konuda aklındaki sorulara yanıt bulabilirsin.
  2. Daha sonra Ne kadar bağımlıyım?“(tıkla) testini yaparak kendini ve sigarayla olan ilişkini tanıyabilirsin. Bu da sorunu çözmen için büyük bir adım daha demek.
  3. Ek olarak Sigara içmenin maliyeti“(tıkla) ‘ni hesaplayarak sağlığına olan zararın dışında ne kadar zarar ettiğini de görebilirsin. Sonuçları gördüğünde çok şaşıracaksın!
  4. Sigarayı bıraktığın anda vücudunda ne gibi değişimler olduğunu görerek sağlıklı bir yaşama heves edebilirsin.

 

Bir diğer yöntem ise Alo 171 ‘i arayarak “Sigarayı bırakmak istiyorum.” diyebilir ve söylenen yönlendirmelere uyarak yeni bir hayata adım atabilirsin. Eğer bu önerilerimizi dikkate alır da sigarayı bırakmayı başarırsan bize yazmayı unutma 🙂

Bizi daha yakından takip etmek için:

Zamlar Sigara İçmeyi Azaltmıyor!” için 2 yorum

  1. MERHABA. HAYATTA YAŞAMAK İSTİYORSANIZ, ÖNCE SİGARADAN KURTULUP HAYATA TUTUNUN. HAYAT GÜZELDİR VE SAĞLIKLA YAŞAMANIZI DİLERİZ. HAYIRLI RAMAZANLAR DİLERİZ. HAYIRLI NURLU SABAHLAR.

    1. Sevgili Günel, yorumların için çok teşekkür ederiz. Araştırmamızı beğendiysen sosyal medya hesaplarında paylaşarak bize destek olabilirsin. Hayırlı ramazanlar dileriz. Sevgiyle kal 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir