Yazı buz gibi içeceklerimizle şenlendirelim!

Sevgili benderimki.com ailesi!

Güneşli günlerde kızgın kumlardan serin sulara geçiş etkisi yaratacak bu yazımızla hepinize merhaba diyoruz.

Yazın bunaltıcı etkisinden kurtulmak için en etkili ve hızlı çözüm tabii ki bizi serinletecek içecekler 🙂

En sevdiğimiz içeceği elimize alıp, şöyle bir manzarayı seyre daldığımızda değmeyin keyfimize.

Kimimiz bu aylarda geleneksel içeceklerimize yönelirken kimimiz asitli içeceklerden vazgeçemiyoruz. Senin tercihin ne?

Cevabını öğrenmek için benderimki.com sitesinde 10-17 Haziran tarihleri arasında İçecek araştırmasını gerçekleştirdik. 2000 kişinin katıldığı anketin sonuçlarını merak ediyorsan yazımızı okumaya devam et 🙂

Yazın en serinletici içeceği limonata!

Geçmişten beri sofralarımızı mis kokusuyla şenlendiren limonata, yine yerini kimseye kaptırmadı ve senin oylarınla yazın en serinletici içeceği seçildi.

Evde yapılan, doğal bir limonatanın ne kadar faydalı olduğunu biliyor musun? Üstelik yapımı da çok basit! Sadece su, limon ve şeker. Tabii istersen nane, çilek gibi alternatiflerle limonatanın tadına tat katabilirsin.

Limonata sayesinde toksinlerden kurtulabilir, bağışıklık sistemini koruyabilir ve böbrek taşı oluşumunu engelleyebilirsin. Üstelik sakinleştirme özelliği de var!

Limonatadan sonra en çok tercih edilen, yaz aylarının diğer favorisi ise %19 ile kola oldu. Buz dolu bardağa dökerken çıkardığı şıngırtı ile birlikte gelen asit sesi insanı içmeye davet ediyor elbette.

Vazgeçilmezimiz olan su ise en serinletici içecek olarak %18 ile 3. sırada yer aldı.

Tatsız tuzsuz su içmekten keyif almıyorum diyenlere suyu aromalı hale getirmeyi önerebiliriz. Maydanoz, kabuk tarçın, karanfil, salatalık, elma, limon ve çeşitli kırmızı meyveleri ekleyerek hem tadı daha hoş hale getirilebilir, hem de bir detoks içeceğine dönüştürülebilir!

Bu seçeneklerin yanı sıra %11 ile soğuk çaylara göz kırpan bir kitle de var. Çayı her mevsim ve her saatte içmeyi çok seven bir toplumuz. Hatta o kadar ki kişi başına en çok çay tüketen ülkeler sıralamasında birinciyiz. 😃 Onun içine biraz buz, biraz da meyve eklediğimiz zaman yeni bir tat kazanan soğuk çay her yaştan insanın damak tadına hitap edebiliyor ve sofralarımızda yer alıyor.

Ayrandan hiç bahsetmediniz diye düşünme! Ancak herkes seninle aynı görüşte değil. Ayranı serinletici bulanların oranı %5. Geleneksel içeceğimiz ayran, kola ve soğuk çayın gölgesinde kalmış gibi görünüyor, ne dersin?

En sağlıklı içecek su!

Suyun faydaları anlatmakla bitmez. Uzmanlar, her fırsatta günde yeteri kadar su tüketiminin vücut için ne kadar faydalı olduğunun altını çiziyor. Az su tüketiminin ise vücut için ne kadar tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini belirtiyor.

Düzenli ve kararında tüketilen su metabolizmayı hızlandırıyor, böbrekleri besliyor, kalp rahatsızlıklarından koruyor ve cilde iyi geliyor. Bunlar suyun sağladığı faydalardan sadece birkaçı.

Araştırmamızda da verilen oylar ile su, %44 oranıyla sizler tarafından en sağlıklı içecek seçildi. En serinletici içecek kategorisinde hak ettiği yeri edinemeyen ayran ise %26 ile ikinci sırada geliyor. Maden suyu ise %8 ile en sağlıklı içecek kategorisinde sizin oylarınızla 3. sırada yer aldı.

İlgimizi çeken bir diğer sonuç ise, en sağlıklı içeceğe kefir diyenlerle limonata diyenlerin oranının aynı olması oldu. Kefirin en sağlıklı içecek olduğunu düşünenlerin oranının %7’de kalması ise diğer bir çarpıcı sonuç oldu.

Kış aylarının bağışıklık dostu olan kefir, uzmanlar tarafından ayrandan daha etkili bir probiyotik olarak gündeme getiriliyor. İçerdiği birçok yararlı bakteri sayesinde sindirimi kolaylaştırıp, bağışıklığı güçlendirirken; kanseri bile önleyebileceği doktor ve diyetisyenler tarafından sürekli dile getiriliyor 😉

İstanbul, Ankara ve İzmir diğer illere göre daha çok alkol tüketiyor!

Araştırmamızın içeceklerle ilgili son konusu alkol tüketimiydi. İzmir, Ankara ve İstanbul’da alkol tüketimi %55 iken diğer şehirlerde bu oran %45’e düşüyor.

Büyük şehirlerde yaşayanların daha fazla alkol kullanıyor olmasını strese daha fazla maruz kalmalarına bağlayabilir miyiz? Yoksa alkolün büyük şehirlerde daha kolay bulunabilir olması mı buna sebep oluyor?

Alkol tüketim oranlarına yaş açısından baktığımızda 35 yaş ve altı alkol tüketim oranı %49 iken, 35 yaş üstü kişilerde bu oran %57’ye çıkıyor.

Sence bu oran artışının sebebi nedir?

Sonuçlarımız hakkındaki düşüncelerini merak ediyoruz. İster sosyal medya hesaplarımızda istersen de bu yazımızın altında yorumlarını paylaşabilirsin!

Bu sayfadaki içeriğin tüm hakları www.benderimki.com sitesine aittir. Burada sağlanan bilgilerin doğrudan veya dolaylı, herhangi bir şekilde kullanılması durumunda referans gösterilmesi zorunludur. Bizi daha yakından takip etmek için:
Referanslar:
https://www.haberturk.com/limonata-tarifi-limonata-nasil-yapilir-iste-gercek-limonata-tarifi-hts-2054140
https://www.haberturk.com/saglik/haber/544466-1-bardak-kola-bakin-neler-yapiyor

https://www.trthaber.com/haber/saglik/su-icmenin-inanilmaz-faydalari-gunde-ne-kadar-su-icilmeli-310340.html
http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/saglik/kefir-ne-zaman-icilir-kefirin-faydalari-nelerdir-41118699
https://getappvice.com/tr/kefirin-faydalari-nelerdir/

Yazı buz gibi içeceklerimizle şenlendirelim!” için 2 yorum

  1. Selâmün aleyküm sayın Ben derim ki ekibi!

    Bu sıcak yaz aylarında serinlemek için ben çok soğuk olmayan ama serinletici olan su, limonata ve ayran içerim. Bunların dışında, yine buz gibi olmayan ancak serin olan karışık renkli dondurma yemeyi severim. Peki ya siz? ☺♥

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir