Sağlıklı Beslendiğine Emin misin?

Merhaba Ben derim ki… ailesi.

Herkesin yaşam kalitesini arttırmak için özellikle dikkat etmesi gereken sağlıklı beslenme alışkanlığı ülkemizde ne kadar önem taşıyor? Bu konu ile alakalı merakı gidermek amaçlı küçük bir araştırma yaptık. Araştırma 14 ile 26 Haziran 2019 tarihleri arasında, 242 kişinin katılımıyla yapıldı. Araştırmanın sonuçları oldukça ilginç.

Sağlıklı Beslenmeye Ne Kadar Dikkat Ediyoruz?

Öncelikle araştırmamıza genel olarak bakarsak her 10 kişiden 4’ü sağlıklı beslenmeye dikkat ettiğini, her 10 kişiden 2’si ise sağlıklı beslenmeye oldukça dikkat ettiğini belirtti.

Peki cinsiyetler bazında incelediğimizde sonuç ne? Erkeklerin, sağlıklı beslenme konusunda kadınlara nazaran biraz daha hassas olduğunu görüyoruz, ancak bu fark çok düşük. Erkeklerin %65’i, kadınların %62’si dikkatli beslendiğini belirtiyor.

Fastfood, hazır ve paketli ürün tüketiminin genç kuşağın hayatında daha büyük yer kapladığı bir gerçek. Araştırmamız da bu sonucu destekler nitelikte. 15-30 yaş arası katılımcıların %58’i sağlıklı beslenmeye dikkat ettiğini söylerken, 30 yaş üstü katılımcıların ise %68’i sağlıklı beslenmeye dikkat ettiğini belirtiyor. Yaş ilerledikçe sağlıklı beslenme daha önemli bir hale geliyor gibi görünüyor. Bu konuda sen ne düşünüyorsun?

Her ne kadar insanların %42’si sağlıklı beslenmeye dikkat ettiğini belirtse de, sağlıksız beslenmenin yarattığı obezite gibi hastalıklar ülkemizde oldukça sık rastladığımız bir durum. Peki bu durumda sağlıklı beslendiğimiz konusunda kendimizi mi kandırıyoruz? Yoksa sağlıklı beslenmeyi doğru bir şekilde mi gerçekleştiremiyoruz?

Obezite: Genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

  • Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü ortak raporuna göre; kadınların %34’ü, çocukların %22’si obezite sorunu yaşıyor. Avrupa’nın en az fiziksel egzersiz yapanı Türk kadınları.
  • Türkiye trans yağların en fazla kullanıldığı ülkeler arasında.
  • Yılda ortalama 27 kilogram şeker tüketiyoruz.
  • İstanbul, bölgesel olarak baktığımızda %33 ile Türkiye’de obezitenin en çok rastlandığı il.
  • Sağlık Bakanlığınca yapılan “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2010” ön çalışma raporuna göre Türkiye’de obezite görülme sıklığı; erkeklerde %20, kadınlarda ise %41.
  • 15 yaş üstü bireylerin obezite oranı %20.

Tüm bu pek iç açıcı olmayan verilere baktığımızda kendimizi sağlıklı sanıyor olabilir miyiz? Tamam, peki ne yapabiliriz?

Sağlık Bakanlığına bağlı olan, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün internet sitesini ziyaret edip sağlıklı beslenme hakkında bilgi edinebiliriz. Sonuçta sağlıklı yaşam biçimi; sağlıklı beslenme ile aktif bir yaşam için arttırılmış fiziksel egzersiz düzeyine dayalıdır. Bu konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olursak o kadar dikkatli olabiliriz ve gerçeklerle yüzleşebiliriz.

Bu sayfadaki içeriğin tüm hakları www.benderimki.com sitesine aittir. Burada sağlanan bilgilerin doğrudan veya dolaylı, herhangi bir şekilde kullanılması durumunda referans gösterilmesi zorunludur. Bizi daha yakından takip etmek için:

Kaynaklar;

Sağlıklı Beslendiğine Emin misin?” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir