Tüketiyorum öyleyse varım

Merhaba değerli benderimki.com ailesi!

Hangimiz daha güzel giysiler giyip, daha lüks yerlerde tatil yapmak, daha kaliteli araç ve evlere sahip olmak istemiyoruz ki? Hayal gücü ve isteklerimizin elbette ki sınırı yok. Sonuçta çevremizdeki insanlar da hep ‘daha fazlasını’ istemiyorlar mı?

Sanayi devrimiyle başlayan fabrikalaşma sürecinin sonucunda bugün aynı amaca hizmet eden onlarca ve hatta yüzlerce farklı ürün mevcut. Bu sayede önümüzdeki yüzlerce seçenekten birisini seçme şansına sahibiz.

Biz de sizlerin bu seçenekler arasında kararınızı nasıl verdiğinizi merak ettik. Alacağın ürünün marka olması seni daha mı çok mutlu eder? Ya da marka ürünler daha mı kalitelidir? Alışverişte karar verirken en önemli etken markası mı yoksa fiyatı mıdır? Bu soruların cevaplarını; 18 – 24 Haziran  2019 tarihleri arasında, benderimki.com sitesi üzerinden, 15 yaş üzeri Türkiye geneli 2000 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmamızın sonuçlarını anlattığımız bu yazımızda bulabilirsin!

İnternette gezerken aynı özelliklerde iki benzer ürün beğendiğini farz edelim. İkisi de aynı renk, aynı beden ve kumaştan ibaret. Ama bir tanesi herkesin bildiği bir marka, diğerinin ise adını daha önce hiç duymadın. Hangisini tercih edersin?

Araştırmamıza katılanların %38’i daha pahalı bile olsa aynı özelliklerdeki ürünlerden marka olanını tercih edeceğini belirtti. İlginç olan ise her zaman alışverişe daha düşkün olduğu söylenen kadınların %30’u marka olan ürünü tercih ederken, erkeklerde ise oran %45’e çıkıyor. Bu da erkeklerin marka ürün kullanımına kadınlara göre %50 daha fazla önem verdiğini gösteriyor.

Marka ürünleri tercih etmenin birçok nedeni olabilir tabii. Garanti süresi, servis şartları, kolay ulaşılırlığı, sınıf ve statü sağlama gibi sosyolojik, motivasyon yükseltme gibi de psikolojik etkenler markaları bizim için vazgeçilmez kılabiliyor.
Ürünün işlevselliği bir yana artık satın aldığımız ürünler bizler için daha derin anlamlar taşıyor. Kendimizi ifade etmek, alışkanlıklarımızı devam ettirmek, toplumda kabul görmek ve bir parçası olmak için marka ürünlere yönelebiliyoruz.

Giydiğimiz kıyafetler, gittiğimiz restoranlar, kullandığımız yüksek teknolojili telefonlar, parfümümüz, saatimiz aslında toplum içindeki kimliğimizi oluşturuyor. Bu ürünlere sahip olmak bizi mutlu ediyor.
Bu tezi araştırma sonuçlarımızla da destekliyoruz. Katılımcılarımızın %56’sı markalı bir ürüne sahip olmanın daha mutlu hissettirdiğini söylüyor. 15-20 yaş arasında ise bu oran %63’e çıkıyor.

Bir ürün almak için mağazaya girdiğinizi düşünün. Önünüzde farklı markalardan 2 seçenek var. Birisi çok bilinen bir marka, diğeri ise daha az bilinen bir marka. Sence bu iki ürünlerin fiyatları nasıl olmalı? Bilinen markaya sahip olan ürünün daha pahalı olması kabul edilebilir mi?


Katılımcılarımızın %43’ü bir ürünün değerini markasının belirlediğini söylüyor. Ayrıca bir ürünün pahalı olması daha kaliteli olduğunu gösterir diyenlerin oranı %27. Bu iki soruya verilen cevapları kıyasladığımızda markanın, ürünün fiyatı üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz. Ancak, her pahalı ürünün de kaliteli olmadığının farkındayız.

Bizi daha yakından takip etmek için:

Tüketiyorum öyleyse varım” için bir yorum

  1. Kesinlikle cok doğru tespit. Elbette erkekler daha marka takıntılı. Erkeklerin beğenilme arzusu mesela. Erkek giysilerinde marka logo her zaman daha belirgin. Bunu göstermek isteyen bir çok arkadaşım var. Geçmiş yıllarda hatırlıyorum. Böyle logo yoktu. Mesela gomlek markasını sadece giyen kişi bilirdi. ( Karaca, Fabrika Pierre Cardin vs.) Şimdi bunlar ve bir çok marka logo kullanıyor. Ve bu prestij sayılır oldu maalesef. Ki şahsen benim tercihim logosuz ürünler. Misal Karaca ülkemizin bir markası; ayrıca çok sevdiğim ürünleri var ama logosu yüzünden tercih etmiyorum. Neden ben firmanın reklamını yapayım! Bir de yabancı marka takıntımızdan kurtulabirsek daha iyi olacak bence. Özellikle tekstil hazır giyim olarak Türkiye zaten zirvede. Neden sadece markası için avuç dolusu para verelim. Ne gerek var. Kumaş bizim kumaşımız, zaten bir çok dünya markasına ülkemizde fason üretim yapılıyor. Ya da bir çok markanın üretim yeri asya ülkeleri. Bildiğim kadarıyla en iyi kaliteli işçilik ülkemizde. Bunu pas geçmeyelim. Lafta kalmasın. “Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı ”
    Haydi hayırlı alışverişler…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir