Halkın Ekonomik Duruma Bakışı

Dünya genelinde insanların üstesinden gelmekte olduğu zorluklar arasında ilk sıralarda pandemi ve bunun ekonomik yansımaları geliyor.

Peki ülkemiz genelinde normalleşme çabalarına uyum sağlanmaya çalışılırken insanların geçiminin ve ekonomik durumunun son hali nedir?

NG Araştırma olarak kamuoyu araştırmamızı 16 Eylül-2 Ekim 2020 tarihleri arasında 15 yaş üzeri Türkiye geneli 6863 kişinin katılımı ile online araştırma platformumuz benderimki.com üzerinde gerçekleştirdik. Gelin sonuçları birlikte inceleyelim!

Alım gücümüz nasıl değişir?

Ülkemizdeki işsizlik oranı, üretim – tüketim dengesizliği, pandemiyle gelen ekonomik zorluklar alım gücümüze kaçınılmaz olarak zarar veriyor. Ürün ve hizmet fiyatlarındaki artışlar da bu durumu daha da zor hale sokuyor.

Yaptığımız araştırmada insanlara önümüzdeki aylarda alım gücü hakkında düşüncelerini sorduk. Her 10 kişiden 4’ü alım gücünün azalacağını beklerken 4’ü alım gücünde herhangi bir değişiklik olmayacağını savunuyor. 2’si ise alım gücünün artacağı yönünde görüş bildiriyor.

Ekonomik Durumumuzdan Memnun Muyuz?

Tüketim toplumu haline geldiğimiz günümüzde bütçeni yönetmek çok önemli hale geldi. Piyasada artan rekabet ortamı halka önemli oranda yansıyor ve sunulan fırsatlar, kampanyalar karşısında harcamamızı kontrol altına almak çok daha zorlaşabiliyor.

Araştırmamızda insanların ekonomik durumundan mutlu olup olmadığını ölçtük. Katılımcılarımızın yarısı ekonomik durumundan mutsuz olduğunu belirtirken %15’i memnun olduğunu söyledi. Kalanlar ise tarafsız bir yaklaşım belirtti.

Birikim Yapıyor Muyuz?

Değişen çağ dinamikleriyle birlikte artan ihtiyaçlarımız birikim yapmamızı zorlaştırabilir. Gelirimiz sabit kalsa bile artan fiyatlar ve ihtiyaçlar haliyle biriktirmeyi çok geri plana itebiliyor.

Katılımcıların %63’ü geliri yeterli olmadığı için birikim yapamadığını belirtti. %34’lük kesim ise para biriktirebildiğini ifade ederken kalan kişiler ekonomik durumundan bağımsız olarak birikim yapmak istemediğini belirtti.

Koronavirüsün Ekonomik Duruma Etkisi

Tüm dünya olarak 2020 yılı itibarı ile başa çıkmak zorunda kaldığımız pandemi süreci hayatımızın her alanına sirayet etmiş durumda. Neredeyse hayatın durduğu bir sürede kimimiz belki işini kaybetti ya da geliri azaldı. Dolayısıyla harcamalarına sınırlar getirmek zorunda kaldı.

Araştırmamıza katılanların %72’si koronavirüs sürecinde ekonomik olarak olumsuz etkilerken %26’sı durumunu etkilemediğini belirtti. Kalan %2 ise bu sürecin kendi ekonomisine olumlu etki yaptığını belirtti.

Koronavirüsün Ülkemiz Ekonomisine Etkisi

Bu sürecin ülkemiz üzerinde ekonomik olarak nasıl bir etki oluşturduğunu halkımıza sorduk. Katılımcıların %95’i ülkemiz ekonomisinin olumsuz etkilendiğini, %4’ü ise koronavirüsden ülkemizin ekonomik olarak etkilenmediğini belirtti. Kalan %1 ise ekonomimizi olumlu olarak etkilediği görüşünde.

Peki sen içinde bulunduğumuz zorluklarda tasarruf yapabiliyor musun? Birikim yapmak veya bütçeni akıllıca yönetmek için kendine ait yöntemlerin varsa bunları yazımızın altında veya sosyal medya sayfalarımızda paylaşabilir, herkesin faydalanmasını sağlayabilirsin.Bizi daha yakından takip etmek için:Halkın Ekonomik Duruma Bakışı” için 2 yorum

    1. Merhaba Nuşin, yazımızı okuyup değerli yorumlarını bizlerle paylaştığın için çok teşekkür ederiz. Bundan sonraki kamuoyu araştırma sonuçlarımızı kaçırmamak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeni öneriyoruz. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir