Sağlığımız için Tehdit: Sigara!

sigara

Merhaba sevgili Ben derim ki… ailesi,

Dünyada ve ülkemizde önemli sağlık sorunlarına yol açan sigaranın zararları herkes tarafından bilinen bir gerçek… Uzmanlar birçok defa bu konuda araştırma ve bilgilendirme yaparak uyarılarda bulunuyor!

Sağlığımızı tehdit eden ve bağımlılık yapan sigaraya karşı herkesin tutumu farklı olabilir. Peki ülkemizde durum nasıl ve sigaraya karşı alınan önlemler hakkında ne düşünülüyor?

NG Araştırma olarak kamuoyu araştırmamızı 23 Kasım – 4 Aralık 2020 tarihleri arasında, 15 yaş üzeri, Türkiye geneli 2130 kişinin katılımı ile online araştırma platformumuz benderimki.com üzerinde gerçekleştirdik. Gelin sonuçları birlikte inceleyelim!


Yaptığımız araştırmada katılımcıların %54’ü sigara içen %46’sı sigara içmeyenlerden oluşuyor.


Sigaradan rahatsız olur musun?

Sigara kullanmayanlar için bazen sigara dumanına maruz kalmak kaçınılmaz olabiliyor. Bu durumda içmese bile pasif içici konumuna geliyor. Bu, özellikle çevresinde sigara içen kişiler fazla ise içmeyenler için sık sık rahatsız edici bir durum oluşturuyor.

Araştırmamızda sigara kullanmayan katılımcılarımıza yanlarında sigara içilmesi ile ilgili düşüncelerini sorduk. %56 oranında kişi yanlarında sigara içilmesinden çok rahatsız olduğunu belirtti! %4 bu durumdan hiç rahatsız olmadığını belirtti.Kaç yıldır sigara içiyorsun?

Sigarayı bırakmak isteyen bir hayli kişi vardır elbette. Fakat sigaranın oluşturduğu hem fiziksel hem de psikolojik bağımlılık sigarayı bırakmayı zorlaştırıyor. Bu konuda yardımcı olmak için uzmanlar ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından birçok tedavi ve uygulamalar da geliştirildi.

Araştırmamızda katılımcılarımıza kaç yıldır sigara içtiklerini sorduk. Her 10 kişiden 5’i 1-10 yıl arası sigara kullandığını söyledi. 4’ü 10 yıldan fazla süredir sigara içtiğini belirtirken kalan 1’ini ise 1 yıldan az zamandır sigara tüketenler oluşturuyor.


Kaç paket sigara içiyorsun?

Her sigara içenin tüketim alışkanlığı ve sayısı farklılık gösterebilir; dudak tiryakileri, dönemsel içenler, sosyal içiciler, bağımlılar vb…

Yaptığımız araştırmada insanlara ortalama kaç paket sigara içtiğini sorduk. Katılımcıların %45’i günde 1 paket veya daha fazla tükettiğini belirtti!

Sigara Tüketim MiktarıOran
Günde 1 paket veya daha fazla45%
Haftada 1-6 paket45%
Ayda 1 paket veya daha az 10%

Sigaraya ne kadar harcıyoruz?

Sigaranın zararlarına ek olarak uygulanan zamlarla birlikte sigara maliyetlerine de az çok aşinayız. Özellikle sürekli sigara içenler için bütçelerinde fazla yer kaplayabiliyor.

Araştırmamızda, katılımcılarımızın en çok içtikleri sigaranın fiyatını sorduk. Her 10 kişiden yaklaşık 7’si en çok içtikleri sigaranın fiyatının 14-16 TL arası olduğunu belirtti.


Koronavirüs sigara içmeni etkiledi mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi insanlara zor anlar yaşatıyor. Peki sağlığımızı tehdit eden bu durum sigara içme alışkanlıklarımızı etkiledi mi?

Araştırmamızda her 10 kişiden 5’i sigara içme alışkanlığında bir değişiklik olmadığını belirtti. 3’ü sigarayı azalttığını ifade ederken 1’i artırdığını söyledi. Kalanlar ise sigarayı tamamen bırakanlardan oluşuyor.


Aylık sigara maliyeti

Katılımcılarımıza aylık sigara masraflarını sorduk. Her 10 kişiden 5’i sigaraya aylık 51-400 TL arası masraf yaptığını belirtti! Her 3 kişiden 1’i ise 401-800 TL arası masraf yapıyor.

Aylık Sigara HarcamasıOran
10-50 TL10%
51-400 TL50%
401-800 TL35%
800+ TL5%

Kapalı alanlarda sigara içiliyor mu?

12 yıldır uygulamada olan kapalı alanlarda sigara içme yasağı özellikle pasif sigara içimini engellemeye yardımcı oluyor.

Araştırmamıza katılan her 10 kişiden sadece 1’i bu yasağa tamamen uyulduğunu düşünüyor! 2’si bu yasağa hiç uyulmadığını belirtirken kalan 7 kişi ise bu yasanın kısmen uygulandığını savunuyor.


Açık alanlarda sigara içme yasağı uygulanmalı mı?

Geçtiğimiz günlerde T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından insanların yoğun olarak bulunduğu açık alanlarda maske kullanımını garantilemek amacıyla sigara içme yasağı getirilmişti. Peki insanlar bu yasadan haberdar mı?

Araştırmamıza göre %96 bu yasak hakkında bilgisi olduğunu belirtirken %4 bu yasağı bilmediğini söyledi.

Her 10 kişiden 8’i alınan bu tedbiri doğru bulurken 1’i bu tedbiri uygun bulmadığını belirtti. Kalanlar ise bu konuda kararsız olan grubu oluşturuyor.Bu sayfadaki içeriğin tüm hakları www.benderimki.com sitesine aittir. Burada sağlanan bilgilerin doğrudan veya dolaylı, herhangi bir şekilde kullanılması durumunda referans gösterilmesi zorunludur.


Bizi daha yakından takip etmek için:Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir