Türk Dizileri

Merhaba Sevgili Ben derim ki… ailesi,

Çoğumuz yorgun geçen bir günün ardından evimize gidip dinlenmek isteriz. Peki bu dinlenme sürecini nasıl geçiriyoruz? Televizyon şüphesiz ki birçoğumuzun hayatında önemli bir yer kaplıyor. Televizyon kanallarının olmazsa olmazı da diziler.

Biz de  NG Araştırma  olarak birçoğumuz için vazgeçilemeyecek boyuta gelen dizilerle ilgili bir araştırma yaptık. Dizi konulu kamuoyu araştırmamız, 23 – 28 Aralık 2021 tarihleri arasında Türkiye genelinde, 15 yaş üzeri 1831 kişinin katılımı ile online araştırma platformumuz  benderimki.com üzerinde gerçekleşti. 

Sen de, unutulmayan diziler, en sevilen dizi oyuncuları gibi konulara merak duyuyorsan yazımızı okumaya başlayabilirsin!

Televizyon hala vazgeçilmezler arasında!

Bilindiği üzere internet dünyasının son yıllardaki hızlı gelişimi dizi/film sektörüne de yansımış durumda. Çok değil, yaklaşık 10 yıl önce dizileri sadece televizyondan izleyebilirken, günümüzde internet üzerinden takip edebileceğimiz bir çok dizi platformu bulunuyor. Bu çeşitliliğin artması, bakalım katılımcıların tercihlerine nasıl yansımış!

Sonuçları incelediğimizde, internet üzerindeki dizi platformlarının günden güne sayısının artmasına rağmen, katılımcıların ilk tercihinin televizyon olduğunu görüyoruz. Her 10 kişiden 6’sı dizileri en çok televizyondan takip ettiğini belirtirken, 2’si ise son dönemlerde oldukça popüler olan Netflix platformunu tercih ediyor. Puhu TV, Blu TV ve Tivibu ise katılımcıların diğer tercih ettiği platformlar.

En beğenilen Türk Dizisi hangisi?

Kanallar arasındaki bu büyük rekabetin, seyirciler arasında en ilgi çeken noktalarından biri diziler oluyor. Öyle ki ülkemizdeki dizi sürelerinin uzun olması sebebiyle, dizilerin reytingi, doğrudan kanalların reyting seviyesini etkiliyor. Dizi çeşitliliği açısından zenginlik yaşadığımız bu dönemde, en beğenilen dizilerin listesi ilgi çekici, hadi birlikte inceleyelim!

Katılımcılar tarafından en büyük ilgiyi gören dizi, her 10 kişiden 1’inin en beğendiği dizi olan ‘Gönül Dağı’. Gönül Dağı dizisini çok az bir farkla ‘Yargı’ takip ediyor. ‘Yasak Elma’, ‘Camdaki Kız’ ve ‘Arka Sokaklar’ da birbirine çok yakın oranlarla ‘Gönül Dağı’ ve Yargı’nın arkasından geliyor.

Özlediğimiz diziler hangileri?

Ülkemizde şu an yayınlanan dizi sayısı fazla olsa da, daha önce bitmiş bazı dizilerin seyircilerin gönlündeki yeri her zaman ayrı. Son 10 yıla damgasını vurmuş dizilerden, en çok hangisini beğendiklerini sorduk. Sonuçları detaylı incelediğimizde, katılımcılar arasında büyük bir farkla öne çıkan bir dizinin olmaması, bu dizilerin her birinin, farklı kitleler tarafından beğenildiğini gösteriyor.

Katılımcılar tarafından en çok özlenen Türk dizisi, aldığı %11’lik oy oranıyla Diriliş Ertuğrul. %10’luk oy oranıyla Çukur 2. sırayı alırken, %9’luk oy oranıyla Kurtlar Vadisi 3. sırada. Katılımcılar arasında popüler olan diğer diziler sırasıyla; Avrupa Yakası (%8), Aşk-ı Memnu (%7), Ezel ve Muhteşem Yüzyıl (%6).

En sevilen oyuncular kimler?

Ülkemizde dizilerin bu kadar popüler olmasının ve hafızalarda yer etmesinin önemli nedenlerinden biri, oyuncular. Öyle ki bazen sadece bir oyuncuyu sevdiğimiz için bile oynadığı diziyi takip edebiliyoruz. Bu nedenle günümüzde, bir dizi hazırlanırken, dizinin senaryosu kadar, oyuncu seçimleri de önemli rol oynuyor. Katılımcılara ülkemizin en popüler oyuncuları arasından en sevdikleri oyuncuları sorduk.

Araştırma sonuçlarına baktığımızda, katılımcıların en sevdiği erkek oyuncu %13’lük oy oranıyla, Çukur dizisindeki performansıyla çok kunuşulan Aras Bulut İynemli oldu. Kenan İmirzalıoğlu %10’luk oy oranıyla 2. olurken, Engin Altan Düzyatan ise %9’luk oy oranıyla 3. sıraya yerleşti.

Katılımcılar, en beğendiği kadın oyuncu sorusunda ise %13’lük oranıyla ‘Masumlar Apartmanı’ dizindeki performansıyla büyük beğeni toplayan Ezgi Mola’yı 1. sıraya koydular. Beren Saat %7’lik oranla 2. sırayı alırken, Cansu Dere %6’lık oranıyla 3. sırada.

Türk Dizileri kaliteli mi?

Hepimizin izlerken keyif aldığı, zaman zaman yeni bölümünü sabırsızlıkla beklediği diziler var. Fakat genel olarak düşünüldüğünde acaba Türk Dizileri’nin kalitelerini nasıl buluyoruz?

Katılıcımların bu soruya verdikleri cevaplar bir hayli ilginç. Her 10 Kişiden 5’i ülkemizdeki dizileri kaliteli bulurken, 3’ü ise ortalama bir kalitede olduğunu belirtti. Kalan 2 kişi, dizilerin kalitesiz olduğunu düşünüyor.

Yabancı dizi izliyor muyuz?

Özellikle son dönemlerde hayatımızda büyük yer edinen dizi platformlarıyla yabancı dizilere erişim olanağımız bir hayli arttı. Buna bağlı olarak da yabancı dizi izleyenlerin sayısında artış olması aşikar. Peki, ne kadarlık bir kesim yabancı dizi izliyor?

%54’lük bir oranla yabancı dizi izleyenler, izlemeyenlerin oranını geçmiş durumda.

En beğenilen yabancı diziler

En beğenilen Türk dizilerine değindik. Şimdi de son 10 yılın en beğenilen yabancı dizilerine bakalım.

Son zamanların en çok konuşulan dizilerinden olan La Casa De Papel %19’luk oranıyla 1. sıraya yerleşiyor. Onu %16’lık oranıyla Game Of Thrones izliyor. Sherlock ve Prison Break ise %11’lik oranlarıyla 3. sırayı paylaşıyorlar.

En sevilen dizi türü hangisi?

Ülkemizde her izleyicinin kendine daha yakın bulduğu bir dizi türü var. Peki en çok hangi dizi türünü izlemeyi tercih ediyoruz?

Çıkan sonuçlar oldukça ilginç. Türkiye’de yapılan dram dizileri oldukça çok olmasına rağmen katılımcıların %19’u en çok Polisiye/Suç dizilerini sevdiğini belirtti. Bunu %18’lik oranla Bilim kurgu ve Komedi dizileri izliyor. Çıkan sonuçlara göre dram dizisi sevdiğini söyleyenlerin oranı %6. Bu sonuçlara göre dizi sektörünün toplumun beğenilerini daha çok dinlemesi gerekiyor gibi görünüyor.

Dizilerin üzerimizdeki etkisi ne ölçüde?

Özellikle Türk dizilerinin uzunluğunu göz önünde bulundurursak çok büyük vaktimizi harcadığımız diziler bizi ne kadar etkiliyor? Her 2 kişiden 1’i dizilerin insanları psikolojik olarak etkilediğini düşünüyor. %44’lük bir oran kısmen etkilediğini düşünürken, etkilemediğini düşünenlerin oranı ise yalnızca %5. Katılımcıların kendilerini ve çevrelerindekileri ifade ettiği bu sonuçlara baktığımızda, izlediğimiz ve bize sunulan içeriklerin gerçekten çok önemli olduğunu görüyoruz.

İzlemek istediğimiz dizi türleri hangileri?

Genelde televizyonlarda birkaç dizi türü üzerinde yoğunlaşıldığını görüyoruz. Pek, insanlar hangi türde dizilerin çekilmesini istiyorlar?

Bilim Kurgu %21’lik oranla 1. sıraya yerleşirken, %20’lik oranıyla Komedi onu takip ediyor. Aile dizisi çekilmesini isteyenler ise %14 ile 3. oluyor.

Yine görüyoruz ki; toplum olarak aynı tür dizilere fazlasıyla doymuş durumdayız.

Yabancı Dizi mi Yerli Dizi mi?

Kalan hayatımızda yalnızca yerli yada yabancı dizi izleyebileceğimizi düşünelim. Bu durumda tercihimiz hangisi olurdu?

Her 10 kişiden 6’sı kalan hayatında yerli dizi izlemek isteyeceğini söyledi. Diziler konusunda tam olarak aradığımızı bulamasak da yine de yerli diziler bizim için çok önemli.

Araştırmamıza katılamamış olabilirsin ancak senin de yorumlarını okumak isteriz! Sorularımıza senin cevapların ne olurdu? Facebook, Instagram, Twitter ve burada blog yazımızın altında yorumlarını paylaşmanı bekliyoruz 🙂

Ben derim ki platformuna üye değilsen hemen üye olabilir ve bunun gibi daha birçok kamuoyu araştırmasına katılabilirsin. Aramıza katılmak için hemen tıkla

Gazete’de Ben derim ki…

İnternet’te Ben derim ki…


Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Bu sayfadaki içeriğin tüm hakları www.benderimki.com sitesine aittir. Burada sağlanan bilgilerin doğrudan veya dolaylı, herhangi bir şekilde kullanılması durumunda referans gösterilmesi zorunludur.

Bizi daha yakından takip etmek için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir