İş Hayatından Beklentilerimiz!

Merhaba Sevgili Ben derim ki… ailesi,

Birçoğumuz yaşamış olduğumuz hayatı daha iyi şartlar altında sürdürebilmek için çalışmak zorundayız. Çalışma hayatına atılmadan önce ise hemen hemen hepimizin yolu eğitim ve öğretimden geçiyor. Bu yol bazen uzun bazen kısa olsa da bir şekilde tamamlanıyor. Peki sonrasında ne mi oluyor?

NG Araştırma olarak kamuoyu araştırmamızı 22-31 Ağustos 2022 tarihleri arasında, Türkiye geneli 1446 kişinin katılımı ile online araştırma platformumuz benderimki.com üzerinde gerçekleştirdik. Gelin sonuçları birlikte inceleyelim!

Tamamladığın en yüksek eğitim düzeyi hangisi?

İş hayatımızı incelemeden önce değinmemiz gereken ufak bir nokta: Tabii ki eğitim hayatımız…

Araştırmamıza katılan ve şu an öğrenci olmayan katılımcıların tamamladıkları en yüksek eğitim düzeyinin dağılımı şu şekilde: Her 100 kişiden 6’sı ilkokulu veya ortaokulu, 27’si liseyi tamamladığını belirtirken 67’si ise üniversite eğitimini tamamladığını belirtti.

Çalışma oranları şaşırtıcı!

Katılımcılara şu an çalışıp çalışmadıklarına sorduğumuzda ilginç sonuçlar elde ettik. Katılımcıların %63’ü çalıştığını belirtirken, %37’si ise işsiz olduğunu belirtti.

Çalışan kişilerin cevaplarını detaylı incelediğimizde çok ilginç bir sonuçla karşı karşıya kalıyoruz. Şu an çalışan katılımcıların %53’ü eğitim aldığı alan ile ilgili bir işte çalıştığını belirtirken %47’si eğitim aldığı alan ile ilgili bir işte çalışmadığını belirtti.

Neredeyse 2 kişiden 1’inin eğitim aldığı alanda çalışmaması, eğitim sistemimizle ilgili düşündürücü bir problem. Peki, sen bu konuda ne düşünüyorsun? Yorumlarını paylaşabilirsin. 🙂

Senin için iş hayatında en önemli konu hangisi?

Herkesin iş hayatında önem verdiği konular farklı olabilir. Araştırmamızda insanların hangi konuları daha çok önemsediğini analiz ettik!

Her 10 kişiden 2’si için en önemli konu iyi gelir elde etmek! 1’i stresten uzak çalışma ortamını öne çıkarırken, 1’i ise öğrenmek ve iyi bir tecrübe edinmenin önemini vurguladı.

İş hayatındaki en önemli 5 konu neler?

Katılımcılara daha önce, iş hayatındaki en önemli konuyu sorduğumuzda iyi bir gelir elde etmek 1. sırayı almıştı. Şimdi ise iş hayatındaki en önemli 5 konuyu sıralamalarını istedik. Böylece iş hayatında aktif bir kişi için hangi konuların daha önemli olduğunu inceleyebildik.

Katılımcıların tercihleri şu şekilde sıralandı :

İş Hayatında En Önemli KonularOran
İyi bir gelir elde etmek59%
İyi anlaşabileceğim ekip arkadaşları 38%
Özel hayatıma zaman ayırabilmek37%
Stresten uzak çalışma ortamı36%
Güvenli çalışma ortamı34%
Haftada en az 2 gün tatil olması34%
Evime yakın bir konumda olması 27%
Fikirlerime önem verilmesi 26%
Ekstra çalışmalarımın karşılığını alabilmek 26%
Öğrenmek ve iyi bir tecrübe edinmek 25%
Mesai saatleri dışında çalışmak zorunda kalmamak 25%
Sabit çalışma saatleri 21%
Takdir edilmek 17%
Diğer 8%

Maaş beklentimiz ne kadar?

Araştırma sonuçlarımızda da görüldüğü gibi çoğumuz için iyi bir gelir elde etmek çok önemli. Biz de katılımcılara tam zamanlı bir iş için çalışmayı kabul edecekleri en düşük net maaşı sorduk.

Katılımcıların %7’si mevcut asgari ücret olan 5.500 TL’ye çalışabileceğini belirtirken, %25’i ise 10.000 TL’den daha fazla maaş beklentisi içerisinde. Araştırmamıza katılan 1446 kişinin ortalamasını aldığımızda ise maaş beklentisi 8.420 TL oluyor.

Beklediğin maaşı kazanıyor musun?

Katılımcıların maaş beklentilerini görmüştük. Peki, bu beklentiler yalnızca beklenti olarak mı kalıyor yoksa işverenler tarafından karşılık buluyor mu?

Katılımcıların %42’si beklediği maaşı kazandıklarını veya ilk işinde kazanabileceğini düşünürken, %28’i ise beklentisinin altında maaş aldığını veya alacağını düşünüyor. Bu konuda kararsız kalanların oranı ise %30 oldu.

Hangisi senin için daha öncelikli?

İş seçiminde birçok kriter mevcut. Fakat günlük hayatımızda çevremizde de gördüğümüz şekilde kimisinin kriteri beklentisinin üzerinde bir maaş iken kimisi de kendisini eğitebileceği bir işte çalışmayı umuyor.

Her 10 kişiden 6’sı beklentisinin üzerinde bir maaş kazanmaya öncelik verirken, 4’ü ise kendisini eğitebileceği bir iş bulmaya öncelik veriyor.

İşinde mutlu musun?

İş hayatımız içerisindeki önemli konulardan birisi de çalıştığımız işte mutlu olup olmadığımız… Katılımcılara “Çalışıyorsan şu anki işinde mutlu musun? Şu an çalışmıyorsan ilk gireceğin işte mutlu olacağını düşünüyor musun?” sorusunu yönelttik.

Her 10 kişiden 4’ü çalıştığı işte mutlu olduğunu söyledi. Sadece 1’i mutlu olmadığını belirtti.

Senin için hangisi daha cazip geliyor?

Çalışmak istediğimiz alanlar tercihimize veya yeteneğimize bağlı olarak değişebilir.

Araştırmamızda %40’ı kamu sektöründe çalışmayı 1. sırada tercih ederken, %37’si kendi işini kurmayı daha cazip buluyor. Katılımcıların %13’ü akademik iş hayatının kendisine daha cazip geldiğini belirtirken, kalan katılımcılar özel sektörde çalışmayı ilk sıraya koyuyor.

Daha önceki iş yer(ler)inden neden ayrıldınız?

Öncelikle katılımcılara kaç farklı iş yerinde tam zamanlı çalıştıklarını sorduk. Katılımcıların %15’i “1”, %61’i “2-5 arası”, %17’si “5’ten fazla” iş yerinde tam zamanlı olarak çalıştığını belirtirken %5’i henüz bir yerde tam zamanlı olarak çalışmadığını belirtti.

Katılımcıların daha önceki iş yerlerinden ayrılma nedenlerinden bazıları ise şu şekilde:

 • Ailevi sebepler
 • Anlaşmazlıklar
 • Askerlik
 • Çalışma saatleri ve şartları
 • Daha iyi bir iş imkanı
 • Dönemsel bir iş olması
 • Eğitim
 • İş yerinin eve uzak olması
 • İş yerinin kapanması
 • Kamu sektörüne atanma
 • Kendi alanı ile ilgili bir işte çalışmak
 • Maaş ile ilgili sorunlar
 • Pandemi
 • Sağlık sorunları
 • Yönetici baskısı

İş hayatındaki kırmızı çizgilerimiz neler

Katılımcılarımıza diğer beklentileri karşılandığı takdirde; istedikleri maaşın altında, takdir görmediği ve ekstra çalışmalarının karşılığını alamadığı bir işte çalışıp çalışmayacaklarını sorduk!

Peki senin iş hayatı hakkındaki düşüncelerin neler? Düşüncelerini yazımızın altında veya sosyal medya sayfalarımızda paylaşmayı unutma 🙂Ben derim ki platformuna üye değilsen hemen üye olabilir ve bunun gibi daha birçok kamuoyu araştırmasına katılabilirsin. Aramıza katılmak için hemen tıkla

Bu sayfadaki içeriğin tüm hakları www.benderimki.com sitesine aittir. Burada sağlanan bilgilerin doğrudan veya dolaylı, herhangi bir şekilde kullanılması durumunda referans gösterilmesi zorunludur.

Bizi daha yakından takip etmek için:

İş Hayatından Beklentilerimiz!” için 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir