Türk Dizileri

Merhaba Sevgili Ben derim ki… ailesi,

Çoğumuz yorgun geçen bir günün ardından evimize gidip dinlenmek isteriz. Peki bu dinlenme sürecini nasıl geçiriyoruz? Televizyon şüphesiz ki birçoğumuzun hayatında önemli bir yer kaplıyor. Televizyon kanallarının olmazsa olmazı da diziler.

Biz de NG Araştırma olarak birçoğumuz için vazgeçilemeyecek boyuta gelen dizilerle ilgili bir araştırma yaptık. Dizi kamuoyu araştırmamız 11 – 14 Şubat 2020 tarihleri arasında Türkiye genelinde, 15 yaş üzeri 1914 kişinin katılımı ile online araştırma platformumuz  benderimki.com üzerinde gerçekleşti. Sen de, ülkemizin unutulmayan dizileri, en sevilen dizi oyuncuları gibi konulara merak duyuyorsan yazımızı okumaya başlayabilirsin!

Televizyon hala vazgeçilmezler arasında

Bilindiği üzere internet dünyasının son yıllardaki hızlı gelişimi dizi/film sektörüne de yansımış durumda. Çok değil, yaklaşık 10 yıl önce dizileri sadece televizyondan izleyebilirken, günümüzde internet üzerinden takip edebileceğimiz bir çok dizi platformu bulunuyor. Bu çeşitliliğin artması, bakalım katılımcıların tercihlerine nasıl yansımış!

Sonuçları incelediğimizde, internet üzerindeki dizi platformlarının günden güne sayısının artmasına rağmen, katılımcıların ilk tercihinin televizyon olduğunu görüyoruz. Her 10 kişiden 6’sı dizileri en çok televizyondan takip ettiğini belirtirken, 2’si ise son dönemlerde oldukça popüler olan Netflix platformunu tercih ediyor. Puhu TV, Blu TV ve Tivibu ise çok gerilerden takip ediyor.

En çok izlenen TV kanalı

TV kanalları arasındaki reyting rekabeti her geçen gün artıyor. Peki katılımcılarımız arasında en çok izlenen TV kanalı hangisi?

Araştırmaya katılanların %32’si favori TV kanalının Fox TV olduğunu belirtirken, %13’lük oranıyla 2. sırada TV8 geliyor. Katılımcılar arasında popüler olan diğer kanallar sırasıyla: ATV (%12), Show TV (%10), Kanal D ve Star (%8), TRT 1 (%7).

En beğenilen Türk Dizisi

Kanallar arasındaki bu büyük rekabetin, seyirciler arasında en ilgi çeken noktalarından biri diziler oluyor. Öyle ki ülkemizdeki dizi sürelerinin uzun olması sebebiyle, dizilerin reytingi, doğrudan kanalların reyting seviyesini etkiliyor. Dizi çeşitliliği açısından zenginlik yaşadığımız bu dönemde, en beğenilen dizilerin listesi ilgi çekici, hadi birlikte inceleyelim!

Katılımcılar tarafından en büyük ilgiyi gören dizi, oldukça büyük bir oy farkıyla, Mucize Doktor. Fox TV’de yayınlanan dizi, seyirciden aldığı büyük beğeniyle yayınlandığı kanalı da zirveye çıkarmış görünüyor. Katılımcıların %25’i en beğendiği dizinin Mucize Doktor olduğunu belirtirken, %7’lik oy oranıyla Show TV’nin sevilen dizisi Çukur 2. sırada geliyor. Babil, Hekimoğlu, Seksenler, Bir Zamanlar Çukurova ve Kadın aldıkları yaklaşık %5’lik oy oranlarıyla 3. sırayı paylaşan diziler.

Özlediğimiz diziler

Ülkemizde şu an yayınlanan dizi sayısı fazla olsa da, daha önce bitmiş bazı dizilerin seyircilerin gönlündeki yeri her zaman ayrı. Son 10 yıla damgasını vurmuş dizilerden, en çok hangisini beğendiklerini sorduk. Sonuçları detaylı incelediğimizde, katılımcılar arasında büyük bir farkla öne çıkan bir dizinin olmaması, bu dizilerin her birinin, farklı kitleler tarafından beğenildiğini gösteriyor.

Katılımcılar tarafından en çok özlenen türk dizisi, aldığı %11’lik oy oranıyla Avrupa Yakası. %10’luk oy oranıyla Diriliş Ertuğrul 2. sırayı alırken, %9’luk oy oranıyla Aşk-ı Memnu 3. sırada. Katılımcılar arasında popüler olan diğer diziler sırasıyla; Leyla ile Mecnun (%7), Kurtlar Vadisi, Muhteşem Yüzyıl ve Öyle Bir Geçer Zaman Ki (%6), Ezel (%5).

En sevilen oyuncular

Ülkemizde dizilerin bu kadar popüler olmasının ve hafızalarda yer etmesinin önemli nedenlerinden biri, oyuncular. Öyle ki bazen sadece bir oyuncuyu sevdiğimiz için bile oynadığı diziyi takip edebiliyoruz. Bu nedenle günümüzde, bir dizi hazırlanırken, dizinin senaryosu kadar, oyuncu seçimleri de önemli rol oynuyor. Katılımcılara ülkemizin en popüler oyuncuları arasından en sevdikleri oyuncuları sorduk.

Araştırma sonuçlarına baktığımızda, katılımcıların en sevdiği erkek oyuncu %13’lük oy oranıyla, bu yıl Uluslararası Emmy Ödülünü de kazan, tecrübeli oyuncu Haluk Bilginer oldu. Son dönemde yaptığı dizi ve filmlerle özellikle genç jenerasyonun takdirini kazanan Aras Bulut İynemli %12’lik oranıyla 2. sırada yer alırken, Kenan İmirzalıoğlu ve Halit Ergenç %9’luk oranlarıyla 3. sırayı paylaştılar.

Katılımcılar, en beğendiği kadın oyuncu sorusunda ise %13’lük oranıyla Demet Evgar’ı 1. sıraya koydular. Fox TV’de yayınlanan Kadın filmi ile büyük beğeni toplayan Özge Özpirinçci %11’lik oranla 2. sırayı alırken, Beren Saat %9’luk oranıyla 3. sırada.

Türk Dizileri kaliteli mi?

Hepimizin izlerken keyif aldığı, zaman zaman yeni bölümünü sabırsızlıkla beklediği diziler var. Fakat genel olarak düşünüldüğünde acaba Türk Dizileri’nin kalitelerini nasıl buluyoruz. Katılıcımların bu soruya verdikleri cevaplar bir hayli ilginç. Her 10 Kişiden 4’ü ülkemizdeki dizileri kaliteli bulurken, 4’ü ise ortalama bir kalitede olduğunu belirtti. Kalan 2 kişi, dizilerin kalitesiz olduğunu düşünüyor.

En sevilen dizi türü

Ülkemizde her izleyicinin kendine daha yakın bulduğu bir dizi türü var. Peki en çok hangi dizi türünü izlemeyi tercih ediyoruz?

Çıkan sonuçlar oldukça ilginç. Türkiye’de yapılan dram dizileri oldukça çok olmasına rağmen katılımcıların %49’u en çok komedi dizilerini izlediğini belirtti. Komedi dizilerinin sayısı, dram dizilerinin sayısıyla karşılaştırıldığında arada uçurum kadar fark var. Belki de seyirci artık drama iyice doydu ve komedi türünde yeteri kadar dizi bulamıyor. Katılımcıların %41’i ise macera türündeki dizileri kendine daha yakın buluyor. %39’luk tercih oranıyla Aşk/Romantik, Polisiye ve Bilim Kurgu türleri de katılımcılar tarafından tercih edilenler arasında. Dram ise %20 ile oldukça gerilerde yer alıyor.

Unutulmayan yabancı diziler

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi internet dünyasındaki gelişimin artması, bize dünya üzerinde yapılan dizi ve filmlere kolayca ulaşabilme imkanını getirdi. Araştırmaya katılan her 10 kişiden 6’sı yabancı dizileri takip ettiğini belirtti.

Bazı yabancı diziler, sadece yayınlandıkları ülkede değil, kısa zaman içerisinde tüm dünyada etkisini gösteriyor. Bu dizilerin ülkemizde de çok fazla takipçisi olduğunu biliyoruz. Biz de katılımcılara son 10 yıl içerisinde yayınlanan en beğendikleri yabancı dizinin hangisi olduğunu sorduk. Katılımcılardan aldığı %25’lik oranla Game Of Thrones zirveye yerleşirken, %22’lik oy oranıyla La Casa De Papel 2. sırada. Sherlock ve Prison Break dizileri de %14’lük oranlarıyla 3. sırayı paylaşıyor.

Araştırmamıza katılamamış olabilirsin ancak senin de yorumlarını okumak isteriz! Sorularımıza senin cevapların ne olurdu? Facebook, Instagram, Twitter ve burada blog yazımızın altında yorumlarını paylaşmanı bekliyoruz 🙂

Gazete’de Ben derim ki…

Lütfen resimlerin görüntülenmesine izin verLütfen resimlerin görüntülenmesine izin verLütfen resimlerin görüntülenmesine izin verLütfen resimlerin görüntülenmesine izin ver
Lütfen resimlerin görüntülenmesine izin verLütfen resimlerin görüntülenmesine izin ver


İnternet’te Ben derim ki…


Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link
Haberler.comNet MedyaQuality Dergisi
Haber GlobalAntalya BuradaKaraköy Mono
Kamu GündemiSamsun Ses HaberGazi Kent27
Maraş PusulaYeni SolukSon Dakika.com
Yerel GözcüKobi PostasıGüncel Kadın
Manşet İzmirÇankaya GazetesiMora Dergisi
Bu sayfadaki içeriğin tüm hakları www.benderimki.com sitesine aittir. Burada sağlanan bilgilerin doğrudan veya dolaylı, herhangi bir şekilde kullanılması durumunda referans gösterilmesi zorunludur. Bizi daha yakından takip etmek için:

Türk Dizileri” için bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir