Yaz Tatili Planları

Merhaba Sevgili Ben derim ki… Ailesi,

Tüm yıl boyunca belki de hayalini kurduğumuz en güzel ve eğlenceli zaman! Stres atabileceğimiz, eğlenebileceğimiz, ya da sadece dinlenebileceğimiz bu zamanlar, bizi hayat rutininde motive eden en güzel aktivitelerden olabilir!

Hepimizin kısa veya uzun süreli kendimizi motive etme, enerjimizi artırıp çalışma hayatımıza devam etme, günlük işlerimizden sıyrılarak kendimize veya sevdiklerimize vakit ayırma ihtiyacımız vardır. NG Araştırma olarak insanların tatil tercihlerini ve beklentilerini analiz ettik.

Kamuoyu araştırmamız 29 Mart – 16 Nisan 2024 tarihleri arasında 15 yaş üzeri 2000 kişinin katılımı ile online araştırma platformumuz benderimki.com üzerinde gerçekleşti. Gelin sonuçları birlikte inceleyelim!

Bu yaz hangi tatil bölgesini tercih edeceğiz?

Seyahat, dinlenme, eğlenme ve hatta spor gibi amaçlarla kendimiz için oluşturduğumuz zamanlar tatil tercihlerimizi etkileyebiliyor. Ülkemizde her mevsim gezip görülecek yer çeşitliliği ve her bölgedeki farklı doğal güzellikleri alternatiflerimizi büyük ölçüde genişletiyor.

Yaptığımız araştırmada insanlara 2024 yazında tatil için hangi bölgelere gideceğini sorduk. Sonuçlarda, Ege ve Akdeniz bölgeleri öne çıkıyor.

Bu yaz tatile gidilmesi planlanan bölgeler;

Ege 33%
Akdeniz 26%
Hiçbiri 16%
Marmara 15%
Karadeniz 14%
İç Anadolu 8%
Doğu Anadolu 3%
Güneydoğu Anadolu 3%

En çok görmek istediğiniz tatil bölgesi hangisi?

Ülkemizin en büyük zenginliklerinden olan kültür ve turizm seçeneklerinin bizlere fazla alternatifler sunması hepimizin için büyük şans. Bu yıl çoğumuz için tatil planımız gerçekleşmediyse bile hep görmek istediğimiz yerler vardır.

Araştırmamızda katılımcıların %30’u en çok Karadeniz’i görmek istediğini belirtirken, %29’u ise Ege tercihini öne sürdü.

Tatil yapmamızı zorlaştıran nedenler!

Gidebileceğimiz herhangi bir yer tatilimizi huzurla veya keyifle geçireceğimiz bir fırsat olabilir. Fakat bazı nedenlerden dolayı tatilimizi ertelemek zorunda kalabiliyoruz ya da neredeyse hiç tatile çıkamadan bir seneyi geçirebiliyoruz.

Katılımcılarımızın %38’i maddi gücü olmamasından dolayı tatil yapmasının zorlaştığını belirtti. Bir diğer %38 ise otel fiyatlarının yüksek olmasından dolayı tatil planlarının sekteye uğradığını ifade etti.

En son tatilinde tercih ettiğin konaklama türü hangisi?

Araştırmamıza göre katılımcıların %37’si en son tatilini otelde geçirmeyi seçerken, %24’ü ise akraba veya tanıdık yanında kalarak tatil yapmayı tercih edenlerden oluşuyor. Tatili sırasında ev kiralama seçeneğini kullananların da yükseldiğini görüyoruz.

Yurt dışında tatil hayal mi?

Farklı ülkelerin kendine has kültür çeşitliliğini ve doğal güzelliklerini görmek, deneyimlemek güzel tecrübeler katar. Hatta dünya turu birçok kişinin hayallerini süsler.

Katılımcılara yurt dışında kaç defa tatil yaptığını sorduğumuzda, her 10 kişiden 7’si yurt dışında henüz tatil yapmadığını belirtti. 10 kişiden 1’i hayatında 1 defa başka ülkede tatil yapma fırsatı edindiğini belirtti.

Peki senin en çok görmek istediğin yer neresi? Gidip deneyimlediğin veya ilginç bir yer olduğunu düşündüğün tatil fikrin varsa, bunları yazımızın altında veya sosyal medya sayfalarımızda paylaşabilir, bir sonraki tatil planlarımız için bizlere farklı fikirler verebilirsin 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir