Türkiye Süper Ligi 2020/2021 Sezonu Tahminleri

Merhaba sevgili Ben derim ki… ailesi,

Futbol, ülkemiz için adeta bir yaşam biçimi! Çoğumuz herhangi bir çıkarı olmadan taraftarı olduğu takımlara gönülden bağlanıyor. Biz de hem bu sevginin detaylarına inmek, hem de 2020-2021 futbol sezonuyla ilgili futbolseverlerin ne düşündüğünü görmek amacıyla NG Araştırma olarak bir kamuoyu araştırması yaptık. Araştırmamız 1 Eylül – 7 Eylül 2020 tarihleri arasında 15 yaş üzeri, Türkiye genelinde 2132 kişinin katılımı ile online araştırma platformumuz benderimki.com üzerinde gerçekleştirildi.

Katılımcılar hangi takımı destekliyor?

Yaptığımız araştırma sonuçlarını incelediğimizde ‘3 Büyükler’ olarak adlandırılan İstanbul takımlarının oldukça büyük bir taraftar kitlesi olduğunu görüyoruz. Katılımcıların %35’i Galatasaray’lı, %30’u ise Fenerbahçe’li olduğunu belirtirken, Beşiktaş’ı destekleyenleri oranı %21. Anadolu kulüplerimizden en çok katılım gösteren taraftarlar ise %4 ile Trabzonspor oldu. Geriye kalan %10’luk dilim ise diğer takımları desteklediğini belirtti.

Şampiyonluk yarışında favoriler şaşırtmadı!

2020-2021 futbol sezonunun başlamasına sayılı günler kala takımlar transfer için yarışırken aynı heyecan taraftarları da sarmış durumda. Yaptığı transferler ile sezona iddialı bir kadro kurarak başlayan Fenerbahçe, katılımcıların favorisi durumunda. Araştırmaya katılanların %26’sı Fenerbahçe’nin, %25’i Galatasaray’ın, %16’sı ise Beşiktaş’ın şampiyon olacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz sezon büyük bir sürprize imza atarak tarihinde ilk defa şampiyon olan Başakşehir %13 ve Anadolu’nun ilk şampiyonu Trabzonspor %9’luk dereceleri ile sürpriz şampiyonluk adayları olarak göze çarpıyor.

Bu soruya verilen cevapları daha detaylı incelediğimizde, tuttuğumuz takımlara olan sevgimizin ne derece büyük olduğu gerçeği bir kez daha ortaya çıkıyor. Araştırmaya katılanların %84’ü takımının durumu ne olursa olsun sezon sonunda şampiyonluk kupasını kaldıracağını düşünüyor. Sevdiği takımı her zaman şampiyon gören katılımcıları hariç tutarak kalan kişilerin tahminlerine baktığımızda, Başakşehir %22’lik oranla şampiyonluk yarışında öne çıkıyor. Fenerbahçe %21 ile Başakşehir’i takip ederken, Galatasaray %15 ile 3. favori görülüyor.

Küme düşmeye en yakın adaylar!

Geçtiğimiz sezon yaşanan koronavirüs sürecinden dolayı ligimizde küme düşme gerçekleşmedi. Bu nedenle Türkiye Ligi, tarihinde ilk defa 21 takımla oynanacak ve bu senenin sonunda 4 takım lige veda edecek.

Sezon başı itibariyle katılımcıların %20’si Fatih Karagümrük’ün küme düşmeye en yakın aday olduğunu belirtirken, %16’sı ise Hatayspor’un ligde tutunamayacağını belirtiyor. Bu sonuçlarda ligimize yeni yükselen takımların başarılı olma ihtimalinin kamuoyu gözünde daha az olduğunu gösteriyor. Ankaragücü küme düşmesi en çok beklenen takımlarda 3. sırada gelirken. 4. sırada ise Yeni Malatyaspor geliyor.

Devlerin golcüleri krallıkta yarışıyor!

Geçtiğimiz sezon Trabzonspor’un başarısındaki en büyük paylardan biri hiç şüphesiz Aleksander Sörloth. Öyle ki geçtiğimiz sezon gol kralı olan Sörloth katılımcılar tarafından bu yıl da en büyük aday olarak gösteriliyor. Katılımcıların %25’i ‘Kuzeyin Kralı’ lakabını alan Aleksander Sörloth’un, %20’si ise Galatasaray’ın dünyaca ünlü forveti Radamel Falcao’nun mutlu sona ulaşacağını düşünüyor. Vedat Muriqi %12, Mame Thiam %11 ve Demba Ba %10’luk oranlarıyla katılımcılar tarafından öne çıkarılan diğer adaylar.


Taraftar Fatih Terim’e güveniyor!

Katılımcıların, önümüzdeki sezon en başarılı teknik direktör tahminlerini incelediğimizde tecrübenin bir kez daha öne çıktığını görüyoruz. Galatasaray’da son 3 sezonda 2 şampiyonluk kazanan Fatih Terim, %35’lik oranıyla ilk sırada yer alıyor. Geçtiğimiz sezon Alanyaspor’da gösterdiği başarılı performans sonrasında Fenerbahçe’nin başına geçen Erol Bulut ise %23’lük oy oranıyla 2. sırada.

Futbolculuğu kadar, teknik direktörlüğü ile de öne çıkan Sergen Yalçın %18’lik oran alırken, geçtiğimiz sezon Başakşehir’i şampiyon yapan Okan Buruk’un oranı ise %7.

Türk futbolundan şike temizlendi mi?

3 Temmuz 2011 tarihinde başlayan şike süreci, üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen günümüzde bile gündemini koruyor. Araştırmaya katılan her 10 kişiden 9’u Türk futbolunun şikeden temizlenmediğini düşünüyor. Bu durumda tuttuğu takımlardan bağımsız olmak üzere taraftarların futbolumuza olan güveninin azaldığını gösteriyor. Şikenin tamamen ortadan kalktığını düşünenlerin oranı ise her 10 kişiden yalnızca 1’i.

En keyifle izlediğimiz lig hangisi?

Taraftarın izlemekten en çok keyif aldığı ligler arasında İngiltere Premier Lig %58’lik oranıyla ilk sırayı alırken, Türkiye Süper Ligi %45 ile 2. sırada. İspanya La Liga ise %40 ile 3. sırada yer alıyor.

Her 10 kişiden 4’ü ligimizdeki futbolun kalitesini beğeniyor. 3’ü ise futbolumuzu yeterli görmezken, geriye kalan katılımcılar ortalama bir seyir zevkimiz olduğunu düşünüyor.

Seven VAR, sevmeyen VAR!

Ülkemizde son 2 sezondan itibaren uygulanmaya başlanan VAR (Video Yardımcı Hakem) uygulaması ise katılımcılar tarafından farklı değerlendiriliyor. VAR uygulaması kullanılmaya başlandıktan sonra hakem hatalarının sayısının azaldığı görülüyor. Fakat uygulamanın maç içindeki heyacanı düşürdüğünü düşünenler de var. Katılımcıların %54’ü uygulamadan memnun olduğunu belirtirken, %24’ü ise memnun olmadığını belirtti.

Katılımcılara VAR uygulaması ile ilgili detaylı görüşlerini sorduğumuzda, hataları minumuma indirip, adil bir ortam sağladığını düşünenlerin oranı %59 olurken, ülkemizde doğru uygulanmadığını düşünenlerin oranı ise %36.

Taraftar Süper Lig maçlarını nasıl takip ediyor?

Tüm dünyada yaşanılan pandemi sürecinden dolayı futbol liglerinin büyük bir çoğunluğunda maçlara taraftar alınmayacak. Biz de katılımcılara bu durumda maçları nasıl takip edeceklerini sorduk. Katılımcıların %34’ü maçları canlı takip etmeyip, özetlerini izleyeceğini belirtirken, %23’ü dışarda (cafe, restoran vb.) yerlerde izleyeceğini belirtti. Bein Sport aboneliği olup maçları evden takip edecek kesim ise %21.

Geçtiğimiz sezonun devre arasında yaptığımız araştırma sonuçlarıyla kıyasladığımızda maçları evden takip edeceklerin oranında değişim olmaması şaşırtıcı! Bu durumda futbol sevgisinin, pandemi engelini geçtiğinin göstergesi.

Transfer dedikoduları heyecanlandırıyor!

Süper Lig, 45 gün aranın ardından 11 Eylül Cuma akşamı nihayet başlayacak. Fakat bu 45 günlük arada gördük ki futbol sezonuna ara verildiğinde bile kulüpler arasındaki yarış hız kesmiyor. Sezon başı itibariyle hangi takımın daha fazla transfere ihtiyacı olduğunu taraftarlara sorduk. Avrupa’da hedeflerinin gerisinde kalan Beşiktaş %25’lik oranıyla en çok transfer ihtiyacı olan takım olarak görülüyor. Galatasaray ve Fenerbahçe %16’lık oranlarıyla Beşitaş’ı takip ediyor. Bu kulüplerin bütçeleri itibariyle daha fazla transfer yapması olağan duruyor. Fakat hem UEFA’nın hem de Türkiye Futbol Federasyonu’nun koyduğu finansal kurallar nedeniyle transfer sezonu görülen ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekleşmeyebilir.

Peki yeni sezonda en çok hangi futbolcuyu takımımızda görmek istiyoruz? Katılımcılara göre uzun yıllar sonra tekrar Galatasaray’a dönerek kariyerinde yeniden bir çıkış hedefleyen Arda Turan %11’lik oy oranıyla zirvede. Antalyaspor’a transfer olarak büyük bir sürprize imza atan Nuri Şahin %10 ile 2. sırayı alırken, Fenerbahçe’nin yeni transferi Jose Sosa’nın aldığı oran ise %9.

Yabancı sınırı kaç olmalı?

Geçtiğimiz aylarda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından açıklanan karar ile yabancı sınırı konusu tekrar gündeme geldi. Federasyon kararı gereği bir takımda oynayabilecek yabancı sayısı kademeli olarak 8’e düşürülecek. Mevcut durumda her takımın kadrosunda 14 yabancı futbolcu bulunabiliyorken bu karar kulüplerin oldukça tepkisini çekti. Biz de kamuoyunun bu konuda ne düşündüğünü merak ettik.

Katılımcılara bir takımda kaç yabancı olması gerektiğini sorduğumuzda verilen cevapların ortalaması 8 yabancı olarak dikkat çekiyor. Bu sonuçta federasyonun kararını destekler nitelikte. Yabancı sayısının sınırsız olması gerektiğini belirtenlerin oranı %11 olurken, %2’lik kesim ise takımlarda hiç yabancı oyuncu bulunmasını istemiyor.

A Milli Takım’a güveniyoruz!

Büyük bir başarı sergileyerek EURO 2020 Avrupa Futbol şampiyonasına katılmaya hak kazanan A Milli Futbol Takımımız, katılıcımların güvenini kazanmışa benziyor. Geçtiğimiz Haziran ayında yapılması planlanan turnuva, pandemi sürecinden dolayı Temmuz 2021’e ertelendi. Millilerimizin bulunduğu grupta İtalya, İsviçre ve Galler bulunuyor. Grubu ilk 2 sırada bitiren takımlar bir üst tura yükselecek. Her 10 kişiden 8’i millilerin gruptan çıkacağını düşünüyor.

Katılımcıların %25’i son 16 turunda, %25’i çeyrek finalde, %16’sı ise yarı finalde turnuvaya veda edeceğimizi belirtirken, final oynayacağımızı düşünenlerin oranı ise %11.

Milli takımımızın en sevilen oyuncusu kim?

Ülkemizi tek bir yürek haline getiren Milli takımımızın, formasını terleten tüm oyuncularını seviyoruz. Özellikle EURO 2020 yolunda kazandıkları başarılar ile bu genç yaşta kalplerimizi fethettiler. Taraftarlar tarafından futbolcularımız arasında en çok sevilenler şu şekilde sıralandı; Merih Demiral (%22), Hakan Çalhanoğlu (%14), Cenk Tosun, Burak Yılmaz ve Cengiz Ünder (%11). Sıralamada öne çıkan oyuncularımızın ortak özellikleri ise futbol hayatlarına Avrupa Liglerinde devam etmeleri. Araştırmaya katılanların öne çıkardığı bu nokta Türkiye’deki altyapı çalışmalarına verilmiş önemli bir mesaj olarak karşımıza çıkıyor.

Futbola koronavirüs engeli!

Hepimizin bildiği üzere Mart ayından itibaren ülkemizde görülen koronavirüs vakalarından dolayı birçoğumuzun yaşamı olumsuz yönde etkilendi ve etkilenmeye devam ediyor. Öyle ki bu süreçten futbol da nasibini aldı ve geçtiğimiz sezon devam ederken liglere 3 ay ara verildi. Federasyon 2020-2021 Futbol sezonunun 11 Eylül’de başlayacağını duyururken, bakalım katılımcılar böyle bir sağlık tehdidi varken maçların oynanmasını ne derece istiyor!

Katılımcılar bu konuda neredeyse ikiye ayrılmış durumda. %44’ü liglerin başlaması gerektiğini belirtirken, %42’si ise oynanmaması gerektiğini düşünüyor. Bu konuda kararsız kalanların oranı ise %14.

Maçlarda taraftar olmalı mı?

Türkiye Futbol Fedarasyonu, pandemi sürecinden dolayı Ekim ayından itibaren stadların 3’te 1 oranında taraftara açılacağını açıkladı. Son dönemde ise vaka sayısındaki artışlardan dolayı bu sürenin sezonun ilk yarısının sonuna kadar uzayacağı düşüncesi hakim. Katılımcıların %42’si ise tüm maçların seyircisiz oynanması gerektiğini düşünüyor. Federasyonun kararını doğru bulduğunu belirtenlerin oranı ise %29. Bu tercihte bulunanların ortak düşüncesi sosyal mesafeye uyularak, taraftar heyecanı ile futbolun daha zevki hale gelmesi yönünde.

21 takımlı lig, fikir ayrılıklarına yol açıyor!

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi geçtiğimiz sezon pandemi sürecinden dolayı ligimizde küme düşme kaldırıldı. Böylece 2020-2021 sezonu 21 takım ile oynanacak. Katılımcıların %38’i alınan bu kararı olumlu karşılarken, %35’i ise olumsuz sonuçlar doğuracağı fikrinde. Kararsız olduğunu belirtenlerin oranı ise %27.

Ligin 21 takımla oynanmasının maç sayısını arttırması dışında bir etkisi daha göze çarpıyor. Her hafta bir takım maç yapmayacağı için bu durumun adil olmadığını savunanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Her 5 kişiden 1’i bu durumun adaletsiz bir futbol ortamı yaratacağını düşünürken, 2’si ise herhangi bir problem yaratmayacağını düşünüyor. Kalan katılımcılar ise kararsız olduklarını ifade etti.

İstikrarın zaferi; Başakşehir!

Uzun yıllardır gösterdiği istikrar ve kaliteli kadro planlamasının ardından geçtiğimiz sezon mutlu sona ulaşan Başakşehir’in başarısının altındaki ana nedenleri katılımcılara sorduk. Az sayıda taraftarı olmasına rağmen yıllardır büyük takımlar ile yarış içerisinde olan Başakşehir ile ilgili katılımcılar şöyle düşünüyor.

Katılımcıların 4’te 1’i şampiyonluktaki ana etkenin son 6 yıldır gösterdiği istikrarlı başarı olduğunu belirtirken, diğer faktörler şu şekilde sıralandı;

Son 6 sezondur yakalanan istikrarlı başarı24%
Kadro kalitesinin iyi olması19%
Diğer takımların zayıflığı16%
Hakemler10%
Okan Buruk10%
Pandemi süreci10%
Ekonomik sorun yaşamamaları8%

Formalar üretilirken karar verici kim olmalı?

Her sezon başında bizleri heyecanladıran bir diğer konu da desteklediğimiz takımların yeni sezon formaları. Öyle ki sosyal medyanın gücünün artması ile birlikte taraftarların tepkileri üretilecek formaları doğrudan etkiliyor. Her 10 kişiden 6’sı takımının yeni sezon formalarından memnun olduğunu belirtirken, 3’ü kısmen memnun olduğunu belirtti. 1’i ise takımının formalarından memnun değil.

Katılımcılara göre forma üretiminde karar verici taraftarlar olmalı. Araştırmaya katılanların %74’ü taraftar seçeneğini belirtirken, %14’ü ise kulüplerin yönetiminin karar vermesinin doğru olduğunu düşünüyor. Giyim markalarının karar vermesini isteyenlerin oranı ise %10.

Ligimizin seviyesini nasıl yükseltebiliriz?

Uzun yıllardır Avrupa’da başarıya hasret kaldığımız bu dönemlerde, kamuoyunda ligimizin kalitesi tartışılacak duruma geldi. Çoğu zaman Avrupa Liglerinde oynanan futbolu gıptayla izlediğimiz ise acı bir gerçek. Biz de katılımcılara bu liglerin seviyesine yükselmemiz için en önemli etkenleri sorduk. Katılımcıların büyük çoğunluğu altyapıların gelişmesi gerektiğini ifade etti.

Diğer faktörler şu şekilde sıralandı;

Altyapının gelişmesi61%
Bir futbol sistemi üzerinde istikrar yakalanması36%
Kulüplerimizin Avrupa’da sportif başarı yakalaması35%
Kaliteli transferler yapılarak kadro planlanması28%
Lise futbol takımlarının profesyonelleştirilmesi19%
Yayınların tüm dünyaya satılabilmesi18%
Al-sat dengesinin kurulması16%
Devlet desteği15%
Kulüplerin yabancı şirketlere satılarak profesyonelce yönetilmesi8%

Transfer limiti uygulaması adil mi?

Kulüplerimizin içinde bulunduğu maddi krizler nedeniyle geçtiğimiz sezon Türkiye Futbol Federasyonu, takımlara transfer limiti uygulaması getirdi. Bu uygulama ile her takım toplam kazancının yalnızca 3’te 1’ini transferlere ve futbolcu maaşlarına harcayabilecek. Bu karar bazı kulüplerimiz tarafından oldukça büyük bir tepkiyle karşılandı. Katılımcıların %34’ü uygulamanın adil olduğunu düşünürken, %27’si adil olmadığını, %38’i ise kısmen adil olmadığını düşünüyor.

Harcama limiti uygulamasının adil olmadığını düşünen katılımcılara nedenlerini sorduğumuzda bir hayli ilginç sonuçlar elde ettik. Katılımcıların %31’i federasyonun bu süreci şeffaf yönetmemesi nedeniyle adil bulmadığını belirtirken, %28’i ise büyük kulüpler ile Anadolu kulüpleri arasında mali dengesizlik yaratacağı düşüncesinde. Kalitesiz kadro kurulmasına neden olacağını düşünenlerin oranı ise %21.

Taraftarlar takımından neler bekliyor?

Pek çoğumuz tuttuğumuz takımları herhangi bir karşılığı olmadan severiz. Bu nedenle ‘taraftar’ kelimesi bizleri anlatıyor adeta. Katılımcılara önümüzdeki sezon takımlarından en önemli 3 beklentisini sorduğumuzda cevaplar hepimizin tahmin edeceği gibi çok şaşırtıcı olmadı.

Araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu takımının şampiyon olmasını beklerken, diğer maddeler şu şekilde sıralandı;

Şampiyon olması56%
Kaliteli bir futbol izlettirmesi44%
Büyük maçlarda galibiyet kazanması25%
Avrupa kupalarında başarılı olması22%
Avrupa kupalarına katılması18%
Alt yapıdan en az 1 oyuncu çıkarması16%
Al-Sat dengesini iyi kurup, kar yapması7%
En az 1 yıldız oyuncu transfer etmesi7%

Biz de bu futbol sezonunun rekabetçi, adil ve her şeyden önemlisi sağlıklı bir şekilde geçmesini diliyoruz. Sen de önümüzdeki sezon ile ilgili düşüncelerini yorumlarda paylaşabilirsin. 🙂

Bu sayfadaki içeriğin tüm hakları www.benderimki.com sitesine aittir. Burada sağlanan bilgilerin doğrudan veya dolaylı, herhangi bir şekilde kullanılması durumunda referans gösterilmesi zorunludur.

İnternet’te Ben derim ki…


Site Link

Site Link

Site Link

Site Link
Bizi daha yakından takip etmek için:Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir