Spor Alışkanlıkları!

Merhaba Sevgili Ben derim ki… Ailesi;

“Spor, vücudun direncini artıran, fizyolojik ve psikolojik sağlığımıza çok fazla katkısı olan bir uğraş. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de, sağlıklı bir yaşam için 18-64 yaş grubu yetişkinlerin haftanın beş günü, en az 30 dakika, orta şiddette spor yapmasını öneriyor.


Spor yapmadan sürdürülen yaşamda vücut fonksiyonları yavaşlar ve bu da yaşam kalitesini düşürür. Bunun yanı sıra spor yapmayan bireylerin gündelik yaşamdaki moral ve motivasyonları spor yapanlara oranla daha azdır. Daha yavaş refleks gösterirler, daha çabuk yaşlanırlar. Özetlemek gerekirse; yaşa uygun, sistemli ve sürekli spor yaparak sağlıklı, zinde ve güçlü kalmak, yüksek moral ile yaşamak mümkün.”*1

Peki, ülkemizde düzenli ve sık spor yapmayanların alışkanlıkları ve yaşam tarzları nasıl?

NG Araştırma olarak kamuoyu araştırmamızı 6 – 13 Nisan 2021 tarihleri arasında Türkiye geneli 1947 kişinin katılımı ile online araştırma platformumuz benderimki.com üzerinde gerçekleştirdik.

Ayda 1 veya daha seyrek spor yapan kişilerle yürüttüğümüz araştırmamızda ilginç sonuçlar elde ettik. Gelin birlikte inceleyelim!

İleride spor yapmayı düşünüyor muyuz?

Düzenli spor yapmayanlara ilerisi için görüşlerini sorduk. Spor alışkanlıklarını değiştirip, daha sık ve düzenli spor yapmak isteyip, istemediklerini inceleyelim.

Katılımcıların %54’ü ileride düzenli spor yapmak istiyor. Hayır diyenler ise %5’lik bir kesimi oluşturuyor. Bu sonuçta görüyoruz ki bir çoğumuz spor yapmasak da, ileride bunu değiştirmek istiyoruz. Belki de spora başlamak için bir motivasyona, bizi harekete geçirecek bir nedene ihtiyacımız var.

Spor yapmama sebeplerimiz!

Hepimizin spor yapmamak için sebepleri vardır. Belki bir kısmı gerçekten spor yapmamıza engeldir, bir kısmı da bizim bahanelerimizdir. Şimdi, spor yapmama sebeplerimizin neler olduğunu inceleyelim!

İstiyorum ama gerekli enerjiye sahip değilim47%
Spor yapmak için yeterli zamanım yok45%
Spor yapacak alana ve ekipmana sahip değilim34%
Farklı aktiviteler yapmayı daha çok seviyorum9%
Spor yapmayı sevmiyorum7%
Sağlık için gerekli olduğunu düşünmüyorum3%
Bu soruda katılımcılara birden fazla şıkkı seçme hakkı verilmiştir.

İlk neden olarak karşımıza yeterli enerjiyi bulamayanlar çıkıyor. Aslında insan durdukça durmaya hareket ettikçe de hareket etmeye meyillidir. İlk enerjiyi ve motivasyonu kendimizde bulabilsek belki de arkası gelecek. Spor yapanların yakınlarının elinden tutması beklediğimiz başlangıç olabilir.

Hangi sporu yapmak istiyoruz?

Spor dalları konusunda seçenek çok fazla. Bakalım katılımcılarımız, hangi spor dallarını seçmişler?

Yapmak isteyeceğimiz spor türüOran
Spor salonunda eğitmenle birlikte çalışırım32%
Yüzmeye başlarım23%
Pilates yada yoga dersi alırım15%
Spor salonunda ağırlık ve/veya kondisyon çalışırım15%
Takım sporlarıyla ilgilenirim (futbol, voleybol gibi..)9%
Kick boks, karate vb. ders alırım6%

Diğer sonuçları destekleyici olarak, başkalarıyla birlikte yapılan spor türleri toplamda daha çok. Kültürümüzün yapısı gereği kişisel sporlara daha az ilgi duyuyor olabilir miyiz?


Kilomuzdan memnun muyuz?

Kilo konusu bir çoğumuzun gerçekten fazlasıyla önemsediği ve formunu korumak için çok fazla çaba harcadığı bir konu. Bakalım ne kadarımız doğru kiloda olduğunu düşünüyor.

Katılımcıların %41’i kilo fazlası olduğunu düşünüyor. Sağlık açısından bakıldığında oldukça yüksek bir oran. Hepimizin bildiği gibi kilo kalp hastalıkları, diyabet gibi birçok hastalığın sebebi.

Formumuzu korumak için spora ihtiyacımız var mı?

Peki, kilolarımızdan kurtulmak ya da formumuzu korumak için spora ihtiyaç duyduğumuzu düşünüyor muyuz?

Formunu korumak için spora ihtiyaç duyduğunu düşünenlerin oranı %65.

Spor alışkanlıkları konusunda sen ne düşünüyorsun? Düşüncelerini yazımızın altında ya da sosyal medya hesabımızda paylaşmayı unutma!

Bizi daha yakından takip etmek için:

Referanslar

1-Bilinçli Spor Yapmanın Hayati Önemine Dair (akut.org.tr)

Spor Alışkanlıkları!” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir