Tüketiyorum öyleyse varım!

Merhaba değerli benderimki.com ailesi!

Hangimiz daha güzel giysiler giyip, daha lüks yerlerde tatil yapmak, daha kaliteli araç ve evlere sahip olmak istemiyoruz ki? Hayal gücü ve isteklerimizin elbette ki sınırı yok. Sonuçta çevremizdeki insanlar da hep ‘daha fazlasını’ istemiyorlar mı?

Sanayi devrimiyle başlayan fabrikalaşma sürecinin sonucunda bugün aynı amaca hizmet eden onlarca ve hatta yüzlerce farklı ürün mevcut. Bu sayede önümüzdeki yüzlerce seçenekten birisini seçme şansına sahibiz.

Biz de sizlerin bu seçenekler arasında kararınızı nasıl verdiğinizi merak ettik. Alacağın ürünün marka olması seni daha mı çok mutlu eder? Ya da marka ürünler daha mı kalitelidir? Alışverişte karar verirken en önemli etken markası mı yoksa fiyatı mıdır? Bu soruların cevaplarını; 18 – 24 Haziran  2019 tarihleri arasında, benderimki.com sitesi üzerinden 2000 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmamızın sonuçlarını anlattığımız bu yazımızda bulabilirsin!

İnternette gezerken aynı özelliklerde iki benzer ürün beğendiğini farz edelim. İkisi de aynı renk, aynı beden ve kumaştan ibaret. Ama bir tanesi herkesin bildiği bir marka, diğerinin ise adını daha önce hiç duymadın. Hangisini tercih edersin?

Araştırmamıza katılanların %38’i daha pahalı bile olsa aynı özelliklerdeki ürünlerden marka olanını tercih edeceğini belirtti. İlginç olan ise her zaman alışverişe daha düşkün olduğu söylenen kadınların %30’u marka olan ürünü tercih ederken, erkeklerde ise oran %45’e çıkıyor. Bu da erkeklerin marka ürün kullanımına kadınlara göre %50 daha fazla önem verdiğini gösteriyor.

Marka ürünleri tercih etmenin birçok nedeni olabilir tabii. Garanti süresi, servis şartları, kolay ulaşılırlığı, sınıf ve statü sağlama gibi sosyolojik, motivasyon yükseltme gibi de psikolojik etkenler markaları bizim için vazgeçilmez kılabiliyor.
Ürünün işlevselliği bir yana artık satın aldığımız ürünler bizler için daha derin anlamlar taşıyor. Kendimizi ifade etmek, alışkanlıklarımızı devam ettirmek, toplumda kabul görmek ve bir parçası olmak için marka ürünlere yönelebiliyoruz.

Giydiğimiz kıyafetler, gittiğimiz restoranlar, kullandığımız yüksek teknolojili telefonlar, parfümümüz, saatimiz aslında toplum içindeki kimliğimizi oluşturuyor. Bu ürünlere sahip olmak bizi mutlu ediyor.
Bu tezi araştırma sonuçlarımızla da destekliyoruz. Katılımcılarımızın %56’sı markalı bir ürüne sahip olmanın daha mutlu hissettirdiğini söylüyor. 15-20 yaş arasında ise bu oran %63’e çıkıyor.

Bir ürün almak için mağazaya girdiğinizi düşünün. Önünüzde farklı markalardan 2 seçenek var. Birisi çok bilinen bir marka, diğeri ise daha az bilinen bir marka. Sence bu iki ürünlerin fiyatları nasıl olmalı? Bilinen markaya sahip olan ürünün daha pahalı olması kabul edilebilir mi?


Katılımcılarımızın %43’ü bir ürünün değerini markasının belirlediğini söylüyor. Ayrıca bir ürünün pahalı olması daha kaliteli olduğunu gösterir diyenlerin oranı %27. Bu iki soruya verilen cevapları kıyasladığımızda markanın, ürünün fiyatı üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz. Ancak, her pahalı ürünün de kaliteli olmadığının farkındayız.

Araştırmamıza katılamamış olabilirsin ancak senin de yorumlarını okumak isteriz! Sorularımıza senin cevapların ne olurdu? Facebook, Instagram, Twitter ve blog yazımızın altında yorumlarını paylaşmanı bekliyoruz:)
Ben derim ki… platformuna üye değilsen hemen üye olabilir ve bunun gibi daha birçok kamuoyu araştırmasına katılabilirsin. Aramıza katılmak için hemen tıkla.

Bu sayfadaki içeriğin tüm hakları www.benderimki.com sitesine aittir. Burada sağlanan bilgilerin doğrudan veya dolaylı, herhangi bir şekilde kullanılması durumunda referans gösterilmesi zorunludur.

Bizi daha yakından takip etmek için:

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı LogoInstagram-296x300.png

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir