Koronavirüste İkinci Dalga!


Ülkemizi ve tüm dünyayı saran pandemi, hayatımızın her alanını etkisi altına aldı. Aralık 2019’dan bu yana sağlığımızı tehdit eden koronavirüsün yayılmaya daha ne kadar devam edeceği tüm dünyada endişeyle takip ediliyor.

Ülkemizde ilk vakanın görülmesinden 14 Aralık 2020’ye kadar olan süreçte toplam 21.284.005 test yapıldı.  Toplam vaka sayısı 1.866.345 iken vefat edenlerin sayısı ise 16.646. Günümüze kadar iyileşen toplam hasta sayısı ise 1.631.944 olarak tespit edildi.1

NG Araştırma olarak koronavirüsle ilgili şimdiye kadar yaptığımız 5 araştırmayla halkın düşüncelerini kamuoyu ile paylaştık.

5. araştırmamızı 9-13 Aralık 2020 tarihleri arasında, Türkiye genelinde 81 ilden, 15 yaş üzeri, 2145 kişinin katılımı ile online araştırma platformumuz benderimki.com üzerinde gerçekleştirdik.


Koronavirüs ne zaman kontrol altına alınır?

Pandemi nedeniyle 2020 senesi bizim için sağlığın ilk sırada olduğu bir yıl olarak geçmiş oldu. Peki artan vaka sayıları ile birlikte koronavirüsün kontrol altına alınması ne kadar daha sürer?

Araştırmamızda %3 oranında kişi 1 ay veya daha kısa zamanda koronavirüsün kontrol altına alınacağını düşünüyor. 2-5 ay arası süreçte biteceğini düşünenler ise %24. 6 aydan fazla bir sürede sonlanacağını belirten insanların oranı %64! %2 oranında kişi şu an kontrol altına alındığını söylerken kalanlar ise herhangi bir görüş belirtmeyenlerden oluşuyor.


Test sayıları yeterli mi?

Ülkemizde görülen ikinci dalga ile birlikte artan vaka sayıları test sayılarının da artırılmasını zorunlu kıldı! Peki halkımız bu sayıyı yeterli buluyor mu?


Yaptığımız araştırmada her 5 kişiden 3’ü vakaları tespit etmek için yapılan test sayısının yeterli olmadığını savunuyor!


Önlem alıyor musun?

Koronavirüsten korunmak için bakanlığın uyguladığı tedbirlerin yanında bireysel aldığımız önlemler de hayati bir önem taşıyabilir.


Araştırmamızda insanlara sorduğumuzda, %98 oranında kişi koronavirüsten korunmak için önlem aldığını belirtti.


Koronavirüse yakalanan bir yakının var mı?

Kendimiz için endişelenirken özellikle yaşlı veya hasta olan yakınlarımızın koronavirüse yakalanma tehlikesi, bizleri zaman zaman daha da korkutabiliyor.


Araştırmamız katılanların %74’ü, çevresinde koronavirüs tespit edilen insanlar olduğunu belirtirken, kalan %26’sı ise yakınlarından birisinin virüse yakalanmadığını ifade etti.


‘Evde Kal’ uyarısını ne kadar uyguladın?

Haziran’da başlayan normalleşme süreciyle birlikte hiç evden çıkmayanların oranı %25’ten %5’e gerilemişti. 2.dalga ile birlikte ise bu oran sadece %7 oranına yükseldi!

Zorunda olmadıkça evden çıkmayanların oranı %45 iken sadece temel ihtiyaçları ve işi dolayısıyla evden çıkanların oranı %46. Kalan %2 ise dışarıya çıkma rutininde bir değişiklik olmayanlardan oluşuyor.


Yılbaşında sokağa çıkma yasağı olmalı mı?

Araştırmamızda 2.dalga sürecini de hesaba katarak, yaklaşan yeni yıl tatili için katılımcılara düşüncelerini sorduk.


Katılımcıların %83’ü, yılbaşında sokağa çıkma yasağının getirilmesini savunanlardan oluşuyor!


Aşı yaptırmayı düşünüyor musun?

Dünya genelinde aşı konusunda yapılan bilimsel araştırmalar sonuç verdi. Ülkemizde de içinde bulunduğumuz Aralık ayı sonunda aşı yapılmaya başlanması planlanıyor.


Aşı yaptırmayı düşünen kişilerin oranında önceki araştırmamıza göre azalma görünüyor. Önceki araştırmamızda yaklaşık olarak 2 kişiden 1’i aşıyı yaptıracağını belirtmişti. Fakat bu araştırmamızda katılımcıların yalnızca %27’si aşı yaptıracağını belirtirken, %27’lik kesim aşı yaptırmak istemiyor. Kalan katılımcılar ise aşı konusunda hala kararsız durumda…


Aşı istemeyenlerin nedenleri şaşırttı!

Aşıyı yaptırmayı düşünmeyenlerle kararsızlara sorduğumuzda %55 oran ile yan etkilerinden endişe duyulması ilk sırada yer aldı! Katılımcıların %20’si aşının üretildiği ülkeye güvenmezken kalanlar aşının koruyuculuğuna inanmayanlar ve diğer sebeplerden oluşuyor.

Aşıyı Yaptırmak İstememe NedeniOran
Yeni bir aşı olduğu için yan etkilerinden endişe ediyorum55%
Aşının üretildiği ülkeye/şirkete güvenmiyorum20%
Aşının koronavirüse karşı koruyucu olacağını düşünmüyorum8%
Gerekli tedbirleri aldığım için aşıya gerek duymuyorum6%
Eğer aşı ücretli olursa maddi durumumdan dolayı yaptırmayı düşünmüyorum4%
Kendimi koronavirüs için riskli grupta görmüyorum4%
Diğer3%

Hangi ülkenin aşısına güveniyorsun?

İnsanlar her ne kadar bu sürecin sonlanmasını ve bir an önce koronavirüs tehlikesini atlatmayı istese de aşı konusunda çekinceleri olabiliyor. Peki halkımız en çok hangi ülkenin aşısına güveniyor?

En fazla oranı %27 ile ABD – Almanya ortaklığı olan Pfizer – Biontech alıyor. Sizce Biontech şirketinin kurucularının Türk olmasının bu sonuçta bir payı olabilir mi? Yorumlarınızı yazımızın sonuna ve sosyal medya hesaplarımıza bekliyoruz.

Hiçbir ülkenin aşısına güvenmeyenlerin ve bu konuda fikri olmayanların her birinin oranı ise 4 kişide 1 olarak çıktı.

Aşıyı Geliştiren Ülke (Firma)Güven Oranı
ABD – Almanya (Pfizer – Biontech)27%
Çin (Sinovac)8%
İngiltere – İsveç (AstraZeneca)5%
Rusya (Sputnik V)2%
Diğer8%
Hiçbiri26%
Fikrim yok25%

Toplu taşımayı ne kadar kullanıyorsun?

Artan vakalardan sonra koronavirüs toplu taşıma kullanım sıklığını nasıl etkiledi?


Her 10 kişiden 4’ü daha az toplu taşıma kullandığını belirtirken 3’ü pandemiden önce kullandığı halde artık toplu taşıt kullanmadığını ifade etti.
İnternet’te Ben derim ki…


Site Link

Site Link

Site Link


Site Link

Site Link

Site Link


Site Link

Site Link

Site Link


Site Link

Site Link

Site Link


Site Link

Site Link

Site Link


Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Bizi daha yakından takip etmek için:

Referanslar:
1- T.C. Sağlık Bakanlığı

Koronavirüste İkinci Dalga!” için 5 yorum

 1. Yapılan bütün anketlerin sonuçlarını çok merak ediyorum. Şu an gündemimizde olan ve sağlığımızı tehdit eden koronavirus ile ilgili anket sonuçlarını paylaştığınız çok teşekkür ederiz.
  Uzun süredir kullanıyorum “ben derimki” platformunu. Hiç bir sorun yaşamadım. Anketler gelir çözerim paramı da alırım😁 bu kadar basit. Tüketici olarak giruslerimin alınması bazı şeylere yön verebiliyor olmak hoşuma gidiyor bu fırsatı bize sunduğu için ben derimki ailesine çok çok teşekkür ediyorum. Tek bir ricam var daha fazla anket olmasını çok isterim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Hatice, güzel yorumların bizi çok mutlu etti. Senin gibi üyelerimizin daha fazla ankete katılması için var gücümüzle çalışıyoruz. 🙂

 2. “Koronavirüste İkinci Dalga!” için 3 yorum
  Hatice Ürer dedi ki:
  25 Ocak 2021, 07:11
  Yapılan bütün anketlerin sonuçlarını çok merak ediyorum. Şu an gündemimizde olan ve sağlığımızı tehdit eden koronavirus ile ilgili anket sonuçlarını paylaştığınız çok teşekkür ederiz.
  Uzun süredir kullanıyorum “ben derimki” platformunu. Hiç bir sorun yaşamadım. Anketler gelir çözerim paramı da alırım😁 bu kadar basit. Tüketici olarak giruslerimin alınması bazı şeylere yön verebiliyor olmak hoşuma gidiyor bu fırsatı bize sunduğu için ben derimki ailesine çok çok teşekkür ediyorum. Tek bir ricam var daha fazla anket olmasını çok isterim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

  1. Merhaba Tarık, yorumlarını büyük bir hassasiyet ve mutluluk ile okuduk. Yaptığımız işlerin üyelerimiz tarafından ilgi görmesi bizleri de çok mutlu ediyor. Umuyoruz ki mutluluğunu her geçen gün daha da arttırabiliriz. Ailemizin bir ferdi olduğun için çok teşekkür ederiz. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir