2022 FIFA Dünya Kupası

Merhaba Sevgili Ben derim ki… ailesi,

İlk Dünya kupası 1930‘da, Uruguay’da başladı. Her 4 senede bir düzenlenen turnuva, başladığı günden itibaren tüm futbolseverlerin ilgi odağı konumunda.

Dünyanın en prestijli futbol müsabakası olan FIFA Dünya Kupası, tarihte ilk kez Orta Doğu’da yapılacak ve müsabakaya ev sahipliği yapan ülke Katar. Turnuva 20 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihleri arasında oynanacak. Biz de NG Araştırma olarak bu heyecanı paylaşmak ve 2022 Dünya Kupası ile ilgili Türkiye’deki futbolseverlerin düşüncelerini ortaya koymak için bir kamuoyu araştırması yaptık. 

Araştırmamız 27 Ekim – 9 Kasım 2022 tarihleri arasında Türkiye genelinde 15 yaş üzeri, farklı sosyo-ekonomik gruplardan 1391 kişinin katılımı ile online araştırma platformumuz benderimki.com üzerinde gerçekleştirildi. Dünya Kupası ile ilgili birbirinden önemli konulara ışık tuttuğumuz araştırmamızın sonuçları yazımızın devamında. Hadi sonuçları birlikte inceleyelim!

2022 Dünya Kupası’nı hangi ülke kazanır?

2022 FIFA Dünya Kupası’nın başlama vuruşunun heyecanını beklerken, katılımcılara hangi ülkeyi favori gördüklerini sorduk!

Kupayı 5 kere kazanan ve turnuva tarihinin en başarılı ülkesi olan Brezilya, 2022 Dünya Kupası için de en büyük favori konumunda.  %21’lik oranıyla zirvede yer alan Brezilya’yı, %20 ile Almanya ve %16 ile Arjantin takip etti. Son Dünya Kupası şampiyonu Fransa ise %15’lik oranıyla katılımcılar tarafından favori gösterilen 4. ülke oldu.

Dünya Kupası’nda hangi ülkeyi destekliyoruz?

Türkiye A Milli Futbol Takımımız, ne yazık ki 2022 Dünya Kupası’nda yer alamayacak. Turnuvaya katılmaya çok yaklaşan milliler, Portekiz’e elenmişti. Peki, Türkiye’nin yokluğunda karşılaşmalarda kalbimiz hangi ülkeyle beraber atıyor olacak!

Katılımcıların %17’si Brezilya’yı destekleyeceğini belirtirken, %16’sı Almanya, %13’ü ise Arjantin’i destekliyor. Turnuvada hiçbir takımı desteklemeyeceğini belirten kişilerin oranı ise %11.

Bu soruya verilen cevapları detaylı incelediğimizde ise, tarihinde ilk defa Dünya Kupası’nda boy gösterecek ev sahibi Katar’ı destekleyenlerin oranı %2,5 yani her 40 kişiden 1’i Katar’ı destekliyor!

Turnuvanın gol kralı kim olur?

Dünya Kupası’nda sahne alacak oyuncular arasında her zaman olduğu gibi en büyük ilgiyi golcüler görüyor. Pek çok dünya starının boy göstereceği turnuvanın gol kralı adaylarında dikkat çekici tercihler yer alıyor.

Katılımcıların %25’i Portekizli süper yıldız Cristiano Ronaldo’yu ön plana çıkarırken, Fransa’nın golcüleri, Karim Benzema ve Kylian Mbappe %16’lık oranlarıyla 2. sırayı paylaştılar. Arjantin’in en büyük umudu olarak gösterilen Lionel Messi’nin gol kralı olacağını düşünenlerin oranı ise %15.

Her 4 kişiden 1’i Ronaldo’nun gol kralı olacağını düşünürken, Portekiz’in şampiyon olacağını düşünenlerin oranı ise %7’de kaldı. Bu sonuç bize gösteriyor ki, katılımcılar Ronaldo’nun çok gol atacağına güvense de Portekiz’in şampiyonluk yarışından fazla ümitli değiller.

Turnuvanın asist kralı kim olur?

Özellikle son dönemlerde, futbol istatistiklerinin ön plana çıkmasıyla asist sayısı da neredeyse gol sayısı kadar önemli hale geldi. Hatta bazılarımız için asist yapan futbolcular, golcülerden daha değerli konumda. Bakalım asist krallığında favori adaylar kimler!

Katılımcıların %23’üne göre Arjantinli süper star Lionel Messi asist krallığının en büyük adayı konumunda. 21. yüzyılın en çok asist yapan futbolcusu olan Messi’nin ilk sırada olması şaşırtıcı olmasa gerek!

Belçika’nın yıldız orta saha oyuncusu Kevin De Bruyne %21’lik oranıyla 2. sırayı alırken, Brezilya’nın yıldızı Neymar ise %16 ile 3. sırada yer aldı.

Turnuvanın kış aylarında yapılması nasıl karşılandı?

Dünya Kupası, tarihinde ilk defa kış aylarında gerçekleştirilecek. Kış aylarında oynanmasının nedeni ise Katar’da ki yüksek sıcaklıklardan daha az etkilenmek. Dünya Kupası bugüne kadar yaz aylarının en büyük eğlencelerinden biri olurken, bakalım katılımcılar turnuvanın kış aylarında oynanmasını nasıl karşılıyor.

Her 10 kişiden 6’sı turnuvanın kış aylarında yapılmasını olumlu karşıladığını ifade ederken, 2’si ise bu durumu olumsuz karşılıyor.

Turnuvanın kış aylarında yapılması nedeniyle, yerel futbol liglerine de 45 gün ara verilecek. İlk defa sezonun ortasında yerel liglere uzun bir ara verilecek olması, futbolcu performanslarının nasıl etkileneceği konusunda soru işaretleri barındırıyor.

Her 10 kişiden 6’sı verilecek bu aranın yerel futbol liglerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. 2’si ise yerel futbol liglerine olumlu bir etkisi olacağını öngörüyor.

A Milli Takım neden başarısız oldu?

2022 Dünya Kupası play-off elemelerine katılarak hepimizi heyecanlandıran A Milli Futbol Takımımız, maalesef elemelerde Portekiz’e kaybederek elendi. Turnuva öncesi neredeyse tüm kamuoyunun güvenini kazanan takımımızın başarısız olma nedenlerini katılımcılara sorduk.

Katılımcıların %31’i etkisiz futbolcu performansları nedeniyle başarısız olduğumuzu düşünürken, %20’si ise teknik direktör Stefan Kuntz’un etkisiz performansı olduğunu düşünüyor. Disiplinsiz bir takım olmamızı en büyük faktör gören katılımcıların oranı ise %17 oldu.

Katılımcıları, turnuva performansıyla en çok hayal kırıklığına uğratan futbolcumuz %26’lık oranıyla Burak Yılmaz olurken, %22’lik oranıyla Hakan Çalhanoğlu 2. sırada yer aldı.

En unutulmaz Dünya Kupası hangisi?

Dünya Kupası’nın en çok özlenen turnuvalardan biri olmasının en büyük nedeni 4 senede 1 düzenlenmesi. Bu nedenle her turnuva kendi içerisinde yeni bir hikaye yaratıyor. Peki, en unutulmaz Dünya Kupası hangisi?

Katılımcıların %50’si için en unutulmaz turnuva, 2002 Dünya Kupası oldu. Hiç kuşkusuz bu turnuvanın öne çıkması Türkiye A Milli Takım’ın yakaladığı başarıyla ilgili. Dünya Kupaları tarihimizin en büyük başarısını yakalayarak 3. olduğumuz turnuva, hala zihinlerde ilk günkü tazeliğini koruyor.

Aradan geçen 20 senede herhangi bir Dünya Kupası organizasyonuna katılamayışımız ise futbolumuzun sorunlarını gözler önüne seriyor.

Messi mi Ronaldo mu?

21. Yüzyılın en büyük 2 futbolcusu olarak gösterilen Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo, son kez Dünya Kupası sahnesinde yer alacak. 15 seneyi aşkın süredir hayatımızda yer alan bu ikili, tarihte eşine kolay rastlanmayacak bir rekabete imza attılar.

Dünyada yılın en iyi futbolcusuna verilen Ballon D’or ödüllerine baktığımızda rekabetin ne denli büyük bir seviyeye çıktığını görüyoruz. 2008 yılından itibaren verilen ödüllerde, 7 sene Messi, 5 sene de Ronaldo kazandı. Son 15 yılda bu ikilinin ödülü alamadığı yalnızca 2 yıl oldu.

Katılımcılara göre bu rekabetin kazanını kim?

Her 10 kişiden 6’sı Ronaldo tercihinde bulunurken, 4’ü ise Messi’nin daha iyi olduğunu düşünüyor. 15 yılın sonunda bile hala bu çekişmenin devam ettiğini görüyoruz. Futbol severler olarak bu ikilinin son turnuvasının tadını çıkaralım 🙂

Tarihin en iyi futbolcusu kim?

Futbol tarihi boyunca her dönemde kendine hayran bırakan futbolcular çıktı. Kendi dönemlerinin en iyileri olan futbolcuları, farklı dönemin en iyileri ile kıyaslamak oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Katılımcıların %31’ine göre tarihin en iyi futbolcusu Cristiano Ronaldo olurken, %22’lik oranıyla Arjantinli yıldız Diego Armando Maradona 2. sırada yer aldı. Futbolun global anlamda dünyada ses getirmesini sağlayan en büyük yeteneklerden olan Pele ise %20’lik oy alırken, Ronaldo ile birlikte günümüzün bir diğer starı olan Lionel Messi ise %17’lik oranıyla 4. sırada yerini aldı.

Günümüzün yıldızları Ronaldo ve Messi’nin, spor kamuoyu tarafından tarihin en iyileri olarak gösterilen Pele ve Maradona ile yarışması çıktıkları seviyeyi net bir şekilde gözler önüne seriyor. Ronaldo ve Messi’nin henüz Dünya Kupası kazanmaması da dikkat çekici başka bir nokta.

Dünya futbol tarihinin en iyi kalecilerini sorduğumuzda ise, katılımcıların %21’i tarafından tercih edilen İtalyan kaleci Gianluigi Buffon, 1. sırayı aldı. %16’lık oranıyla Cláudio Taffarel ve %14’lük oranıyla Manuel Neuer, diğer öne çıkan kaleciler oldu.

Tarihin en iyi teknik direktörü kim?

Futbol tarihinde başarılı olan takımların en büyük noktası iyi bir teknik direktör tarafından yönetilmesi hiç kuşkusuz. Günümüzde de futbol teknolojisinin artması ve istatistik biliminin daha da gelişmesiyle teknik direktörler daha da önem kazandı. Peki, tarihin en iyi teknik direktörü kim?

Katılımcıların %28’i Alex Ferguson ismini öne çıkarırken, %20’si Roma’nın teknik direktörü José Mourinho’yu öne çıkardı. Son dönemin en iyi teknik direktörü olarak gösterilen Pep Guardiola ise %18’lik oranıyla 3. sırada yer aldı.

2022 Dünya Kupası’nın en iyi 11’inde kimler olmalı?

2022 Dünya Kupası’nda, toplam 32 ülke yer alacak. Bu 32 ülkede birbirinden yetenekli futbolcular performans sergileyecek. Peki, turnuvaya katılacak futbolcular arasından en iyi 11’i oluşturmak nasıl olurdu?

Katılımcılara 4-3-3 formasyonuna göre en iyi 11’lerini kurmalarını istedik. Katılımcılar tarafından verilen oylara göre en iyi 11 şu şekilde oluştu:

Katılımcıların belirlediği en iyi 11’i nasıl buldun? Sen yıldız futbolcular karması yapmak istesen hangi oyuncuları seçerdin? Yorumlarını yazımızın altına bekliyoruz 🙂

Turnuvanın en büyük favorisi olarak gösterilen Brezilya’dan, en iyi 11’de 2 futbolcu yer alıyor. Neymar ve Thiago Silva, Brezilya’nın en büyük güçleri konumunda. Özellikle son turnuvasını oynayacak Neymar’ın nasıl performans göstereceği büyük merak konusu!

Manuel Neuer, kaleciler arasında oldukça büyük farkla 1. sıradaki yerini aldı. Bu sonuçta bize gösteriyor ki, katılımcılar tarafından turnuvanın en büyük 2. favorisi olarak gösterilen Almanya’nın en kuvvetli yanlarından biri kalesi.

2030’da yapılacak 100. turnuva hangi ülkede düzenlenmeli?

Dünya Kupası, 1930 yılında Uruguay ile başlayan çok uzun bir serüven. 2030 yılında ise turnuvanın 100. yaşını kutlayacağız. Türkiye, bu turnuvanın 100. yılına ev sahipliği yapmak için herhangi bir başvuruda bulunmadı.

Katılımcılara düşüncelerini sorduğumuzda, %45’i başvurması gerektiğini belirtirken, %45’lik diğer kesim ise başvursa bile turnuvayı Türkiye’ye vermeyeceklerini belirtti. Başvurmamasını destekleyenlerin oranı ise %8.

Henüz herhangi bir Dünya Kupası organizasyonuna katılamayan Katar’a, 2022 Dünya Kupası ev sahipliği verilmesi birçok tartışmaya neden olmuştu. Umuyoruz ki ilerleyen turnuvalardan biri de ülkemizde gerçekleşir. Alacağımız başarılarla turnuvalar renk katarız. 🙂

2030’da düzenlenecek turnuvaya şu ana kadar başvuran ülkeler ise Arjantin – Uruguay – Şili – Paraguay (4 ülke ortak), İspanya – Portekiz (2 ülke ortak) ve Yunanistan – Suudi Arabistan – Mısır (3 ülke ortak) oldu. Bu 3 başvuru arasında, hangi ülke grubunun kazanmasını beklediklerini sorduk!

Her 10 kişiden 6’sı İspanya – Portekiz ortaklığını önde görürken, 3’ü ise Arjantin – Uruguay – Şili – Paraguay ortaklığının kupaya ev sahipliği yapacağını düşünüyor.

En iyi taraftar grubu hangi ülkenin olur?

Dünya Kupalarının olmazsa olmazı taraftarlar. Her kültürden taraftarın bir turnuvada buluştuğu organizasyonlar, tarih boyunca ilginç gruplara şahit oldu. Peki, en iyi/farklı taraftar grubu hangi ülkeye ait?

Katılımcıların %27’si en iyi taraftar grubunun Brezilya’ya ait olduğunu düşünüyor. %12’si İngiltere cevabını verirken, %11’i ise Arjantin cevabını öne çıkardı.

Biz de Ben derim ki… ailesi olarak 2022 Dünya Kupasının rekabetçi, adil ve her şeyden önemlisi sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını diliyoruz. Sen de Dünya Kupası ile ilgili düşüncelerini yorumlarda paylaşabilirsin 🙂

İnternet’te Ben derim ki…


Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link


Ben derim ki platformuna üye değilsen hemen üye olabilir ve bunun gibi daha birçok kamuoyu araştırmasına katılabilirsin. Aramıza katılmak için hemen tıkla

Bu sayfadaki içeriğin tüm hakları www.benderimki.com sitesine aittir. Burada sağlanan bilgilerin doğrudan veya dolaylı, herhangi bir şekilde kullanılması durumunda referans gösterilmesi zorunludur.

Bizi daha yakından takip etmek için:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir