WhatsApp’la Kişisel Bilgilerimiz Güvende Mi?

Merhaba sevgili Ben derim ki… ailesi,

Ülkemizde son günlerde WhatsApp uygulamasına getirilmesi planlanan yasak çok konuşuluyor ve merak ediliyor! Devam eden görüşmeler sonucunda nasıl bir karara varılacak konusu hemen hemen herkesin gündeminde…

WhatsApp kişisel mesajlarımıza veya rehberimize hiçbir şekilde erişemiyor ve kullanamıyor. Fakat işletmeler veya şirketler ile yapacağımız mesajların içeriğine reklam amaçlı olarak erişme ve daha sonra kullanmak adına saklama hakkına sahip olmak istiyor. Bunu da sahibi olan Facebook’tan barındırma hizmeti alarak sağlamak istiyor. Yapılması planlanan sözleşme işte bu hizmeti kapsıyor.

Bu konu insanların veri ve bilgi gizliliği konusunu tekrar gözden geçirmelerine sebep olacak gibi. İnsanların büyük bölümünün kullandığı WhatsApp ve benzeri uygulamalar hakkında ülkemizde ne düşünülüyor?

NG Araştırma olarak kamuoyu araştırmamızı 13 – 25 Ocak 2021 tarihleri arasında, 15 yaş üzeri, Türkiye geneli 2022 kişinin katılımı ile online araştırma platformumuz benderimki.com üzerinde gerçekleştirdik. Gelin sonuçları birlikte inceleyelim!

Verilerinin reklam kampanyalarında kullanılmasına izin verir misin?

İletişim kurmak, gündemden haberdar olmak, paylaşım yapmak gibi amaçlarla etkileşimde olduğumuz sosyal medya ve uygulamalar hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Peki bilgilerimizi reklam amaçlı kullanmak isteyen şirketlere izin vermek istiyor muyuz?


Araştırmamızda katılımcılarımızın yarısı bilgilerinin reklam amaçlı kullanılmasına onay vermezken, %15’i bilgilerini reklam amaçlı kullanımlar için paylaşmaktan çekinmiyor. %35’lik kesim ise bu izni bazı durumlarda verebileceklerini ifade etti.


WhatsApp uygulamasını kullanmaya devam edecek misin?

Verilerini Facebook ile paylaşmayan kullanıcılara yasak getirmeyi planlayan WhatsApp uygulaması ülkemizin gündeminde yer edindi. Peki bu durum kullanıcıların davranışını nasıl etkileyecek?


Yaptığımız araştırmada her 10 kişiden 2’si bu yasak şartını kabul edip uygulamayı kullanmaya devam edeceğini belirtti. 4’ü ise bu karar uygulamaya konursa WhatsApp’ı kullanmayı bırakacağını söyledi! Kalan 4’ü ise henüz bu konuda kesin bir karar vermediğini belirtti.

Bir hayli yüksek oranda kişinin uygulamayı bırakacağını belirtmesi, WhatsApp tarafında fikir değişikliğine yol açacak mı hep birlikte göreceğiz.


WhatsApp uygulamasını kullanmaya devam etme sebebleri!

WhatsApp uygulamasını her halükarda kullanacak olan katılımcılarımıza bu uygulamadan vazgeçememe sebeplerini sorduk. Gelin sonuçları birlikte inceleyelim!

%25 oran ile insanlar en çok alışkanlık sebebiyle WhatsApp’ı kullanmaya devam edeceklerini belirtti! Diğer tercihler ise şu şekilde sıralandı:

WhatsApp’ı Kullanmaya Devam Edenlerin NedeniOran
Alışkanlık25%
Herkes WhatsApp kullandığı için23%
WhatsApp’ı silmenin veri gizliliğinde çözüm olacağını düşünmüyorum23%
Alternatif uygulamaları beğenmiyorum13%
İşim nedeniyle gerekli13%
Verilerimi ilgili reklamı sunma dışında bir amaçla kullanacağını düşünmüyorum8%
WhatsApp’a güveniyorum7%
Facebook kullanıyorum7%
Alternatif uygulamalara güvenmiyorum6%
Diğer 1%

WhatsApp kullanmayı bırakmanda ne etkili oldu?

Güvenilirlik konusunda hassas olan veya gizlilik hakkına önem veren insanlar, WhatsApp’ın uygulayabileceği karardan sonra artık uygulamayı kullanmayacağını belirtti.

Katılımcılara WhatsApp uygulamasını kullanmayı bırakmasında etkili olan sebepleri sorduk. %65 verilerini paylaşmak istemediği için bu karardan sonra WhatsApp kullanmayacağını belirtti! %23’lük kesim ise Facebook’un WhatsApp aracılığıyla kendi verilerine erişmesini istemedikleri için bu uygulamayı kullanmayı bırakacaklarını ifade etti. Kalanlar diğer uygulamaları güvenli bulan kişilerden oluşuyor.


Uygulamaların konum bilgilerine erişmesine izin verir misin?

Konum gibi veriler marka ve şirketlerin reklam kampanyalarını daha uygun kitlelere ulaştırmalarında etkili olabiliyor. Peki insanlar bu verilerini paylaşmakta hemfikir mi?


Yaptığımız araştırmaya göre her 10 kişiden 6’sı sadece uygulamayı kullanırken konum bilgilerini paylaşmaya izin veriyor. 3’ü hiçbir zaman WhatsApp ve benzeri uygulamaların konum gibi bilgilerine erişmesini istemiyor! Kalanlar ise bu bilgileri paylaşmakta bir sakınca görmeyenlerden oluşuyor.


WhatsApp’a alternatif olarak hangi uygulamayı kullanırsın?

WhatsApp uygulaması ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir uygulama olsa da alternatif başka birçok uygulama da mevcut. Peki ülkemizde insanlar hangi alternatifleri tercih ediyor?


Araştırmamızda %62 oranında kişi WhatsApp kullanmadığı takdirde Telegram uygulamasını tercih edeceğini belirtti! %46 ise BİP uygulamasını kullanacağını söylerken kalan kişiler Signal, Facebook Messenger gibi uygulamalara geçeceğini ifade etti.


Google’ın, verilerini reklam gösterimlerinde kullandığını biliyor musun?

Google, Facebook ve WhatsApp gibi uygulamar kullanıcıların verilerini reklam kampanyaları için kullanabiliyor. Yani arama motoruna yazdığın her kelime Google için önemli bir veri kaynağı.

Peki insanlarımızın kaçı verilerinin bu şekilde Google tarafından da kullanıldığını biliyor?


Araştırmamız %48 oranında kişinin bu bilgiye sahip olduğunu %52’nin ise verilerinin Google tarafından kullanıldığını bilmediğini gösteriyor!


Google kullanmaya devam edecek misin?

Kullandığımız arama motorunun verilerimizi reklamlar için kullandığını bildiğimiz durumda kullanıp kullanmama konusunda tercihlerimiz değişiyor mu?


Araştırmamızda %63 oranında katılımcı kişisel verilerinin kullanılmasına rağmen Google arama motorunu kullanmaya devam edeceğini belirtti! %5’lik kesim ise artık Google arama motorunu kullanmayacağını söyledi. Yaklaşık olarak her 3 kişiden 1’i bu konuda kararsız olduğunu ifade edenler.

Her ikisi de kişisel verileri kullanarak reklam göstermesine rağmen Google ve WhatsApp kullanmaya devam etme oranları arasında sonuçlarda böyle bir fark çıkması sizce neden kaynaklanıyor?


Google kullanmaya devam etme sebebin nedir?

Kişisel verilerin reklam gösterimlerinde kullanılmasına rağmen neden Google arama motorunu kullanmaya devam edeceğini katılımcılara sorduk. %46 oranında kişi aradıklarını kolayca buldukları için Google kullanmaya devam edeceğini söyledi! %39 sadece alışkanlıktan kaynaklı olarak bu arama motorundan vazgeçmeyeceğini ifade ederken, diğer seçenekler şu şekilde sıralandı:

Google Arama Motorunu Kullanmaya Devam Edenlerin NedeniOran
Aradığımı kolaylıkla buluyorum46%
Alışkanlık39%
Tarayıcımda varsayılan arama motoru31%
Google’a güveniyorum18%
Alternatif arama motorlarını beğenmiyorum15%
Kullanmadığımda veri gizliliğinde çözüm olacağını düşünmüyorum14%
Herkes kullandığı için14%
Alternatif arama motorlarına güvenmiyorum10%
Verilerimi reklam gösteriminde kullanmasında sakınca görmüyorum9%
İşim nedeniyle gerekli8%
Diğer1%

Alternatif arama motorlarından hangilerini biliyorsun?

Google tüm dünyada en çok bilinen ve kullanılan bir arama motoru olmasına rağmen bu uygulamaya birçok alternatifler de mevcut.

İnsanlara Google dışında bildikleri arama motorlarını sorduk. Türkiye’de Google dışında en çok bilinen arama motoru her 10 kişiden 9’unun bildiği Yandex çıktı! 10 kişiden 6’sı Yahoo uygulamasını bildiğini belitirken, 4’ü ise Yaani arama motoru hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtti.


Hangi arama motorunu kullanıyorsun?

Google dışındaki diğer arama motorlarının kullanım oranını da analiz ettik.

Araştırmamızda Google kullanmayanlar arasından her 10 kişiden yaklaşık 5’i Yandex arama motorunu kullandığını belirtti. Arkasından ise yerli arama motoru Yaani geliyor. Kalanlar ise sırasıyla Yahoo, Duckduckgo, Bing ve diğer arama motorlarını kullanan kişilerden oluşuyor.


Peki sen hangi arama motorunu kullanıyorsun? Verilerinin şirketler tarafından kullanılmasına izin veriyor musun? Varsa bu konu hakkındaki endişelerini ve düşüncelerini yazımızın altında veya sosyal medya sayfalarımızda paylaşabilirsin!Bu sayfadaki içeriğin tüm hakları www.benderimki.com sitesine aittir. Burada sağlanan bilgilerin doğrudan veya dolaylı, herhangi bir şekilde kullanılması durumunda referans gösterilmesi zorunludur.

İnternet’te Ben derim ki…


Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Site Link

Bizi daha yakından takip etmek için:Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir